Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
380.089
0.91%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 22 C

  Merkel: Tacizciler sınırdışı edilebilir

  Merkel Köln'de yılbaşı gecesi kadınlara toplu cinsel saldırıda bulunan yabancıların sınırdışı edilebileceğini açıkladı.
  • Ajanslar
  • 08.01.2016 - 12:37
  Merkel: Tacizciler sınırdışı edilebilir

  merkel

  Yılbaşı gecesi Köln kentinde yaklaşık 80 kadın, toplu halde gezen erkekler tarafından sözle ya da elle tacize uğradıklarını söylemiş ve şikayette bulunmuştu.

  Cinsel saldırı ve gasp şikayetinde bulunan kadın sayısı daha sonra 121'e çıktı. Polis şikayetlerin dörtte üçünün cinsel taciz olduğunu, iki de tecavüz vakası yaşandığını açıkladı. Kentin ana tren istasyonu meydanında yaşanan saldırıları bin kadar sarhoş ve saldırgan gencin katıldığı belirtiliyor. Polis saldırılara karışanların "Arap ve Kuzey Afrikalı görünümlü" olduklarını açıklamıştı.

  BU İĞRENÇ EYLEMİ ALMAN HÜKÜMETİ KABUL ETMEYECEK

  Olaylara ilişkin bir açıklama yayınlayan Merkel "Yılbaşında yaşananlar kabul edilemez. Bu iğrenç suç eylemlerini Alman Devleti kabul etmeyecek. Hiçbir koruma olmadan kadınların başkalarının merhametine bırakıldığı duygusu benim için de kişisel olarak tahammül edilemez" dedi.

  Merkel "Bu nedenle yaşanan her şeyin masaya getirilmesi önemli. Bizim yasalarımıza uymaya hazır olmayanlara net bir mesaj vermek amacıyla Almanya'dan sınırdışı edilmelerle ilgili gerekli olan adımları atıp atmadığımızı tekrar tekrar incelemeliyiz" diye devam etti.

  ARAP YA DA KUZEY AFRİKALI GÖRÜNÜMLÜ

  Saldırganların "Arap ya da Kuzey Afrikalı görünümlü" olduğu iddiası geçen yıl bir milyondan fazla göçmen ve mülteci kabul eden Almanya'da telaşa neden oldu. Alman Adalet Bakanı Heiko Maas saldıralara karışan tüm yabancılar için sınırdışı edilmenin mümkün olduğunu söyledi. Şu ana kadar 16 şüphelinin kimliği belirlendi ancak henüz gözaltına alınan yok. Almanya'nın Hamburg ve Stuttgart kentlerinde de benzer saldırılar yaşandı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir