Dolar
7.8621
-0.2106%
Euro
9.3049
0.3169%
Altın
1912.43
0.4485%
Borsa
1210.41
0.4181%
G. Altın
483.9
0.3298%
Bitcoin
94290.16
1.6634%
18ºC
İstanbul
Bulutlu 18 C

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İtalyan mevkidaşı Guerini ile görüştü

  Bakan Akar, Guerini ile yaptığı görüşmede, Ege ve Doğu Akdeniz'de gerilimin tırmandırıldığına dikkat çekti. Akar, Ermenistan’a verilen desteklerin kesilmesi gerektiğini vurguladı.
  • AA
  • 09.10.2020 - 13:54
  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İtalyan mevkidaşı Guerini ile görüştü

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, resmi temaslarda bulunmak üzere İtalya'ya gitti.

  Bakan Akar, İtalya Savunma Bakanı Lorenzo Guerini ile bir araya geldi.

  Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Akar’ın İtalya Savunma Bakanlığı'nı ziyareti dolayısıyla askeri tören düzenlendi.

  BAŞ BAŞA VE HEYETLER ARASI GÖRÜŞME

  Bakanlığa gelişinde Guerini tarafından kapıda karşılanan Akar, tören alanına geçti. Askeri bandonun iki ülke ulusal marşlarını çalmasının ardından Bakan Akar, tören kıtasını selamladı.

  Tören sonrasında Akar ve Guerini önce baş başa görüştü, ardından heyetler arası görüşmelere geçildi.

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İtalyan mevkidaşı Guerini ile görüştü #1

  AKAR'DAN EGE VE DOĞU AKDENİZ MESAJI

  Görüşmelerde, ikili ve bölgesel askeri ve güvenlik konularının yanı sıra Libya ve Doğu Akdeniz’deki son gelişmeler, Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarına yönelik harekatı ve savunma sanayi iş birliği konularında görüş alışverişinde bulunuldu.

  Akar, görüşmelerde, iki büyük Akdeniz ülkesi ve NATO müttefiki olan Türkiye ve İtalya arasındaki etkin iş birliğinin hem iki ülke hem de bölge için önem taşıdığını, Türkiye’nin Ege ve Doğu Akdeniz’deki sorunların uluslararası hukuk, iyi komşuluk ilişkileri ve diyalogla çözümünden yana olduğu, Türkiye’nin tüm olumlu ve adil yaklaşımlarına rağmen provokatif girişimlerin gerginliği tırmandırdığını belirtti.

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İtalyan mevkidaşı Guerini ile görüştü #2

  "TÜRKİYE, ELİNDEN GELEN GAYRETİ GÖSTERMEYE DEVAM EDECEK"

  Türkiye ile Libya arasında 500 yıllık tarihi dostluk ve kardeşlik bağlarının bulunduğunu, Türkiye’nin bölgenin istikrar kazanması için elinden gelen gayreti göstermeyi sürdüreceğini ifade eden Akar, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararları kapsamında istikrarlı, bağımsız ve egemen bir Libya'yı desteklediklerini kaydetti.

  "ERMENİSTAN'A DESTEKLER KESİLMELİ"

  Akar, ateşkesin, bölgede barış ve istikrarın sağlanabilmesi için Ermenistan’a verilen desteklerin kesilmesi, Ermenistan’ın işgal ettiği topraklardan çekilmesinin önemini vurguladı.

  TÜRK VE YUNAN ASKERİ HEYETLERİ NATO KARARGAHI'NDA GÖRÜŞTÜ

  Bakan Akar, Türkiye ve Yunanistan askeri heyetlerinin, ayrıştırma mekanizması oluşturulmasına yönelik ilk toplantısının da NATO Karargahı'nda gerçekleştiğini belirtti.

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İtalyan mevkidaşı Guerini ile görüştü #3

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir