Mısır ve İsrail Sina'yı görüştü

Mısır ve İsrail Sina'yı görüştü

İsrailli ve Mısırlı yetkililerin, Sina konusunu görüşmek üzere, Kahire'de kamuoyuna açıklanmayan bir toplantıda bir araya geldikleri bildirildi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yigal Palmor AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''İsrail Savunma Bakanlığı'ndan bazı üst düzey yetkililer ile Mısırlı yetkililer geçen hafta içinde Kahire'de bir araya geldiler'' dedi.

Görüşmenin içeriğine yönelik Palmor, ''Sadece şunu söyleyebilirim, gündem kesinlikle Sina konusuydu'' diye konuştu.

Toplantıda Mısır tarafıyla herhangi bir anlaşmaya varılıp varılmadığı yönündeki soruyu Palmor, ''Bakanlığımıza bu konuda her hangi bir bilgi ulaşmadı'' diye yanıtladı.

SİNA BÖLGESİ

İsrail ve Mısır arasında 1979'da yapılan Camp David Barış Anlaşmasının askeri ekler bölümünde yer alan maddelere göre, Sina sınırında Mısır'ın polis dışında askeri güç ve askeri teçhizat bulundurması normal şartlar altında İsrail için savaş nedeni sayılıyor.

Ancak geçtiğimiz günlerde Mısır, sınırında 16 askerin ölümüyle sonuçlanan saldırının ardından, tek taraflı olarak Sina'ya askeri helikopter göndererek bazı bölgeleri bombalamış ve sınıra yakın bazı yerlere de tank ve askeri mühimmat sevkiyatı yapmıştı.

Olayın ardından İsrail'de, ''Camp David Barış Anlaşması deliniyor mu?'' kaygıları ortaya çıkarken, İsrail Güvenlik Kabinesi, aldığı bir kararla Mısır'a ait 5 askeri helikopterin sınır bölgesinde bulundurulmasına izin verdiklerini açıklamıştı.

Başbakan Binyamin Netanyahu ise Sina'da güvenliğin sağlanmasının iki ülkenin de yararına olduğunu söyleyerek Camp David Anlaşması konusuna değinmekten kaçınmıştı.