Euro
15.1788
0.23%
Dolar
13.4043
0.21%
Altın
792.4790
0.32%
Borsa
2,014.21
-1.36%
Bitcoin
544.266
-4.65%
8ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 8 C

  Moritanya'da kölelik karşıtı kanun

  Moritanya Ulusal Meclisi, köleliği yasaklayan ve cezalandırılmasını öngören yeni bir kanunu kabul etti.
  • AA
  • 14.08.2015 - 00:58
  Moritanya'da kölelik karşıtı kanun

  Moritanya da kölelik karşıtı kanun #1

  Meclisin onayladığı kanun, köleliği yücelten kültürel veya sanatsal ürünlere yaptırım uygulanmasını, "köle" veya "köle soyundan" denilerek bir kişiye hakaret edilmesine mali ceza uygulanmasını öngörüyor.

  Kanunun 2. maddesi, "Köleleştirmenin insanlığa karşı işlenen suçlar kapsamında olduğu ve zaman aşımına uğramayacağı" belirtilirken, 3. maddesinde kimlere köle denilebileceğiyle ilgili durumları düzenliyor.

  Söz konusu kanun kölelik konusu için özel mahkemeler kurulmasını, uzman hakimlerin görevlendirilmesini, soruşturma divanı kurulmasını ve hakimin "itiraz yolu kapalı olmak üzere" suçluyu, mağdura tazminat ödeme zorunda bırakmasını da kapsıyor.

  Moritanya'da kölelik konusu siyaset arenasında geniş tartışmalara sebep oluyor. İnsan hakları kuruluşları, yönetimi kölelik olgusunun üstünü örtmekle suçlarken, hükümet kölelik kalıntısını tamamen sonlandırmak için büyük çaba sarf ettiğine dair açıklamalar yapıyor.

  Geçen aylarda hükümet köleliği sonlandırmak için "Yol Haritası" adı altında 29 tavsiye kararı almıştı.

  Gözlemciler, Yol Haritası'nı kölelik olgusunun çözümü için yasal, iktisadi ve sosyal alanları kapsadığını ve daha uygulanabilir bir adım olarak değerlendiriyor.

  Moritanya'da kölelik konusundaki tartışmalar, köleliğin Arap çoğunluk ve Afrikalı azınlık arasında açıkça gözlenebildiği, ülkenin bağımsızlığını kazandığı 1960'lı yıllardan beri devam ediyor.


  Görüş Bildir