Petrol
95.73
0.85%
Euro
18.3221
0.44%
Dolar
17.9566
0.25%
Altın
1.032
0.92%
Borsa
2795
0.00%
Bitcoin
430.790
3.29%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C

  Mugabe: Afrika Afrikalılarındır

  Afrika Birliği'nin 2015 dönem başkanlığına getirilen Zimbabve Cumhurbaşkanı Robert Mugabe, görevi devraldığı birlik binasında konuştu.
  • 04.02.2015 - 05:08
  Mugabe: Afrika Afrikalılarındır

  mugabe-alt

  Birliğin Etiyopya'daki merkezinde Afrika Birliği Komisyon Başkanı Nkosazana Dlamini-Zuma tarafından karşılanan Mugabe, çalışanlarla tanışmak amacıyla Komisyona bağlı birimleri ziyaret etti.

  Nelson Mandela Konferans Salonu'nda Afrika Birliği çalışanlarına hitap eden Mugabe, "Afrika Birliği Komisyonu'nun kıta için aktif olması gerekir. Afrika Birliği'nin eskisinden daha güçlü olacağını, yoksulluğu, cehaleti bitirmek, okuma yazma bilenlerin sayısını arttırmak açısından kendisine yeterli olduğunu kanıtlamak zorundayız" dedi.

  Mugabe: Afrika Afrikalılarındır #2

  "AFRİKA, AFRİKALILARINDIR"

  Afrika'yı geliştirecek birlik atmosferini sağlayarak, Birliğin programlarını etkinleştirmek ve hedeflerini gerçekleştirmek için daha fazla çaba harcamaya çağıran Mugabe, şunları kaydetti:

  "Bilmemiz gereken şudur: Afrika, Afrikalılar içindir. Afrika hükümetlerinin ilk etapta bölge halkları yararına kaynaklarını bilmesi gerekir. Bunu gerçekleştirmek için de kendi içimizden tabii kaynaklar açısından zengin olan Afrika'nın gerçek ve manevi değerini ölçebilecek ilim ve bilim adamları çıkarabileceğimiz konusunda kendimize güvenmeliyiz."

  Mugabe, "Daima ileriye, geriye dönmek yok" ifadesini kullandı.

  Afrika Birliği Komisyon Başkanı Nkosazana Dlamini-Zuma ise "Kadınların ilerlemesi ve gelişmesi çağrısında bulunan bu dönemin şiarını gerçekleştirmek için bugün uygun bir vakit" diye konuştu.

  Afrika Birliği Dönem Başkanı Moritanya Cumhurbaşkanı Muhammed Veled Abdulaziz, görevini 30 Ocak'ta Zimbabve Cumhurbaşkanı Mugabe'ye teslim etmişti.

  Ülkesinde 1980'de başbakanlık, 1987'de de cumhurbaşkanlığı görevine gelen 1924 doğumlu Mugabe, dünyanın en yaşlı lideri olma özelliğini taşıyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir