Euro
11.1396
0.02%
Dolar
9.5859
0.01%
Altın
557.32
0.07%
Borsa
1.493
0.88%
Bitcoin
602.742
1.32%
12ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 12 C
  Muhammed Mursi vefat etti

  Muhammed Mursi vefat etti

  Mısır'ın eski Devlet Başkanı Muhammed Mursi, mahkeme salonunda hayatını kaybetti.
  • AA
  • 17.06.2019 - 18:58

  Mısır'ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, mahkeme salonunda hayatını kaybetti. Mursi'nin, ciddi anlamda bir sağlık sorunu olduğu ve mahkeme salonunda kalp krizi geçirdiği öne sürüldü.

  ÖLÜM NEDENİ HENÜZ NETLİK KAZANMADI

  Şu anda görevde olan Sisi’nin askeri darbesi sonrası görevden uzaklaştırılarak hapse atılan Mursi’nin, ölüm nedeni henüz netlik kazanmadı.

  Mursi'nin darbeden önce son konuşması VİDEO


  CASUSLUKLA SUÇLANACAKTI

  Söz konusu duruşmada, ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı "casuslukla" suçlanacaktı.

  Muhammed Mursi vefat etti #1

  CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN MURSİ AÇIKLAMASI

  Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mursi'nin ölümüne ilişkin bir açıklama yaptı.

  Muhammed Mursi vefat etti #2

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  "Ben de arabadan inerken haber aldım. Maalesef mahkeme salonunda cerayan etmiş. Ben; Mursi kardeşimize, şehidimize Allah'tan rahmet diliyorum. Demoktratik yollarla, yüzde 52'lik oy almak suretiyle Mısır'a Cumhurbaşkanı olan merhum Mursi'yi ve şu anda demokrasiyi bir tarafa koyarak işgalci, Mısır'ın başına geçen zalim Sisi, 50'ye yakın Mısırlıyı idam etmişti ve Batı bu idamlara sessiz kalmıştır.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Mursi açıklaması VİDEO

  "KATİL SİSİ"

  AB üyesi ülkeler idamı yasaklarken, ne yazık ki Mısır'da bu katil Sisi'nin davetine icabetle oradaki toplantıya iştirak etmişlerdir. Bu ikiyüzlülük değil çok yüzlülük. Bir taraftan siz idamı yasaklayacaksınız, Türkiye'nin idamı kaldırmasını isteyeceksiniz, idamı Türkiye'ye kaldırtacaksınız, öbür taraftan Mısır'ın bu idam mekanizmalarını çalıştırdığı dönemde, hatta hatta 7 genci idam ettikleri haftanın içerisinde Mısır'da uluslararası bir toplantıya AB üyesi devletlerin katılmasını hiçbir surette anlamak mümkün değil. 5 yıldır Mursi kardeşimiz cezaevinde ve binlerce arkadaşıyla beraber orada mahkum. Bugün şüpheleri bir kenara koyuyorum, emri hak vaki olmak suretiyle şehit oldu. Rabbim inşallah sevgili habibiyle beraber haşreylesin diyorum. Dualarımız onunla beraber, tüm onunla aynı yolu yürüyen kardeşlerimin başı sağolsun. Mısır halkının başı sağolsun diyorum, ailesine, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Allah rahmet etsin diyorum."

  Muhammed Mursi vefat etti #3

  DEMOKRATİK BİR SEÇİMLE GELEN İLK CUMHURBAŞKANI

  Mursi, 2012'de ülkenin tamamen demokratik bir seçimle göreve gelen ilk lideri olmuş ancak ertesi yıl, yoğun protesto gösterilerinin ardından darbe yapan ordu tarafından devrilmişti. Darbenin ardından, Mursi'nin bağlı olduğu Müslüman Kardeşler hareketine karşı tasfiyeye girişilmiş, yüzlerce kişi güvenlik güçleriyle çatışmalarda ölmüş, on binlerce kişi de hapse atılmıştı.

  16 KİŞİ İDAM CEZASI ALMIŞTI

  Mursi ve üç üst düzey Müslüman Kardeşler lideri, "Mısır'da istikrarı bozmak için yabancı terör örgütleriyle komplo kurmak" suçlamasından, Mayıs 2015'te ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı. Davada 16 kişi de idam cezası almıştı.

  SAVCILARIN İDDİASI

  Savcılar, Müslüman Kardeşler'in 2005'te Hamas'ın, Hizbullah'ın ve İran Devrim Muhafızları'nın askeri eğitim kamplarına bazı "unsurlar" yolladığını ileri sürmüştü.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir