Petrol
112.68
0.20%
Euro
17.4699
0.47%
Dolar
16.6734
0.21%
Altın
973.51
0.05%
Borsa
2402
0.00%
Bitcoin
336.165
-0.71%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 21 C

  Musullular için 50 bin çadır hazırlandı

  Irak'ta, Musul operasyonu nedeniyle bölge halkının barınma ihtiyacının giderilmesi için 50 bin çadırın hazırlandığı bildirildi.
  • AA
  • 18.10.2016 - 03:02
  Musullular için 50 bin çadır hazırlandı

  Musullular için 50 bin çadır hazırlandı #1

  Irak Göç ve Göçmenler Bakanı Casım Muhammed, BM (BM) Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi ile başkent Bağdat'ta düzenlediği ortak basın toplantısında, "Musul'dan göç edecek aileler için 50 bin çadırın hazırlığı tamamlandı." dedi.

  "SIĞINMACILAR TÜM TEDBİRLER ALINDI"

  Hazırlıkların, uluslararası kurumlar, Kızılhaç, BM Yüksek Komiserliğinin yanı sıra ilgili bakanlıklar ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin desteğiyle gerçekleştirildiğini dile getiren Muhammed, ayrıca yardım malzemeleri ve sığınmacıların karşılanması başta olmak üzere gerekli tüm tedbirlerin alındığını söyledi.

  TAHMİN EDİLEN SIĞINMACI SAYISIYLA İLGİLİ BİLGİ VERMEDİ

  Bakan Muhammed, söz konusu çadırların kurulduğu yer ile tahmin edilen sığınmacı sayısına ilişkin bir bilgi vermedi. Grandi ise BM Yüksek Komiserliğinin sığınmacıları karşılamak için hazırlıklarını sürdürdüğünü, sığınmacıların korunması, yardımların tedarik edilmesi için bakanlık ve ilgili makamlarla koordinasyon içinde çalışılması gerektiğini dile getirdi.

  IRAK SAĞLIK BAKANI DA AÇIKLAMA YAPTI

  Öte yandan, Irak Sağlık Bakanı Adile Hamud da yayımladığı yazılı açıklamada, Musul'u kurtarma operasyonu kapsamında sağlık ve tıbbi yardım desteği içeren bir planı uygulayacaklarını belirterek, "Musul operasyonu için 50'den fazla ambulans, mobil klinikler ve sahra hastanelerinin yanı sıra ilaç, tıbbi malzeme ile aşıların yer aldığı lojistik destek hazırlığı tamamlandı." ifadeleri kullanıldı.

  BM UYARMIŞTI

  BM Mülteciler Yüksek Komiseri Grandi, yaklaşık 100 bin Iraklının Musul operasyonu nedeniyle Suriye ve Türkiye'ye göç etmesinden endişe ettiklerini söylemişti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir