Dolar
8.052
1.0656%
Euro
9.5402
0.963%
Altın
1901.38
-0.0273%
Borsa
1171.29
-1.6243%
G. Altın
491.591
0.9006%
Bitcoin
105656.77
2.5967%
18ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 18 C
  Myanmar ile Bangladeş Arakanlılar konusunda anlaştı

  Myanmar ile Bangladeş Arakanlılar konusunda anlaştı

  Arakanlı Müslümanların Myanmar'a geri yollanması konusunda Bangladeş yönetimi ile Myanmar anlaşma sağladı.
  • Haber Merkezi
  • 23.11.2017 - 11:46

  Bangladeş ile Myanmar arasında süren ve Arakanlı Müslümanların iadesine ilişkin müzakereler tamamlandı. Myanmar yönetiminden yapılan açıklamaya göre, Bangladeş ve Myanmar yönetimleri, Arakanlı Müslümanların ülkelerine geri dönmesi konusunda anlaşma sağladı.

  Myanmar ile Bangladeş Arakanlılar konusunda anlaştı #1

  YENİ BİR KATLİAMA NEDEN OLABİLİR ŞÜPHESİ

  Anlaşma koşulları henüz açıklanmazken, Uluslararası Af Örgütü de dahil olmak üzere bir çok sivil toplum oluşumu Myanmar hükümetinin Müslümanlara "soykırım" uyguladığını raporlamıştı.

  Bu noktada ortaya çıkan yeni şüphe, Myanmar'a iade edilecek olan Müslümanların yeni bir zulme maruz kalıp kalmayacağının güvencesi oldu.

  Myanmar ile Bangladeş Arakanlılar konusunda anlaştı #2

  ARAKANLILARA YÖNELİK SİSTEMATİK SOYKIRIM

  Arakan'ın Müslümanları 25 Ağustos'tan bu yana sistematik bir zulmün parçası oluyor. Arakan'da hükümete bağlı ordu mensuplarınca türlü vahşetl ve tecavüzlere maruz bırakılan Müslümanlar,  kaçış yolunda da Budist çeteler tarafından vahşice katlediliyordu.

  Hayatta kalabilmek için kaçmak zorunda kalan Rohingyalar, kara ve deniz yolu ile zorlu bir yolculuğun ardından Bangladeş'e sığınıyorlardı. Bu tehlikeli yolculuk sırasında denizde sığınmacıları taşıyan botlar alabora oluyor, boğulmalar yaşanıyor, yolculukları sırasında hayatlarını kaybediyorlardı.

  Myanmar ile Bangladeş Arakanlılar konusunda anlaştı #3

  MYANMAR'A ULUSLARARSI TEPKİLER

  ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, 15 Kasım'da Myanmar'a gerçekleştirdiği ziyaret ve yaptığı görüşmeler ışığında yazılı bir açıklamayla Arakan'daki son durumu değerlendirmiş, Myanmar ziyaretinde Myanmar Dışişleri Bakanı ve Devlet Başkanlığından Sorumlu Devlet Bakanı Aung San Suu Çii de dahil üst düzey yetkililerle ülkedeki son durumu görüştüğünü kaydeden Tillerson, insani krizin bir an önce sona ermesi gerektiğini vurgulamıştı.

  Myanmar ile Bangladeş Arakanlılar konusunda anlaştı #4

  Daha önce de Myanmar lideri Aung Arakanlılar konusunda çıkan haberleri yalanlamış, katliamın olmadığını medyanın uydurmaları olduğunu belirtmişti. Bu sözlere çok sayıda dünya ldieri tepki göstermiş, hatta BM'de de bu tepkiler dile getirilerek Myanmar'a acil yardım çağrısında bulunulmuştu.

  Myanmar ile Bangladeş Arakanlılar konusunda anlaştı #5

  Görüş Bildir