NATO: Rusya Ukrayna'ya girdi

rusya

NATO'nun Bulgaristan'dan konuşan komutanı ABD'li general Philip Breedlove "Rus tankları, Rus topları, Rus hava savunma sistemleri ve savaş birlikleri bu hafta görüldü" diye konuştu.

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Çin'de gerçekleşen Asya-Pasifik İşbirliği Teşkiları Zirvesi'nde Amerika Başkanı Barack Obama ile Rusya Başkanı Vladimir Putin bir araya gelmişti.

NATO'nun yaptığı açıklamadaki "bu hafta" vurgusu Obama-Putin ikilisinin yan yana geldiği sıralarda Rus askeri güçlerinin Ukrayna'ya girmekte olduğu anlamına geliyor.

UKRAYNA'DA ASKERİ HAREKETLİLİĞİ DOĞRULADI

NATO'dan gelen bu açıklamanın ardından Ukrayna makamları da Rusya'dan ülkeye asker ve askeri araç girişlerinin devam ettiğini belirtti.

Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Kurulu Enformasyon Analiz Merkezi Sözcüsü Andrey Lisenko, düzenlediği basın toplantısında, Rusya'dan ülkenin doğusuna askeri araç ve asker girişlerinin sürdüğünü ifade etti.

SON 24 SAATTE SİLAHLI SALDIRILAR GERÇEKLEŞTİ

Doğudaki ateşkese rağmen son 24 saatte ayrılıkçıların Donetsk havaalanı dahil birçok bölgede silahlı saldırılarda bulunduğunu açıklayan Lisenko, bu saldırılarda bir askerin yaşamını yitirdiğini, beş askerin yaralandığını bildirdi. Lisenko, ayrıca son 24 saatte beş Ukrayna askerinin ayrılıkçıların elinden kurtarıldığını, diğer rehinelerin serbest bırakılmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini belirtti.

AZOV TABURU: 179 RUS ASKERİ ÖLDÜRÜLDÜ

Öte yandan, doğudaki silahlı çatışmalarda yer alan "Azov özel tim taburu" basın bürosundan yapılan açıklamada, güneydoğudaki Azov-Mariupol güzergahında konuşlandırılan Rus ordu birliklerine dün düzenlenen saldırıda 170 Rus askerinin öldürüldüğü iddia edildi. Rus askerlerinin bir topçu bölüğüne mensup olduğu ileri sürüldü.

Açıklamada, ayrıca Donetsk iline bağlı Dokuchaevsk kasabası yakınında Rus ordusuna ait olduğu öne sürülen bir silah deposu ile birkaç askeri aracın imha edildiği belirtildi.

RUSYA ASKER DESTEĞİNİ REDDEDİYOR

Rusya, Ukrayna'nın doğusundaki Moskova yanlısı ayrılıkçıları desteklemek için ülkeye asker gönderdiği iddialarını sürekli olarak reddediyor. Ancak Rusya yanlısı isyancılar ülkedeki "gönüllülerin" kendilerine yardım ettiğini söylüyor.