Euro
15.5362
0.18%
Dolar
13.7186
0.4%
Altın
786.38
0.93%
Borsa
1.91
1.61%
Bitcoin
715.248
-8.24%
11ºC
İstanbul
Yağmur 11 C

  Navalnıy'ı zehirleyen madde su şişesinden çıktı

  Berlin'de tedavi altında olan Rus muhalif Navalnıy'ı zehirlediği belirtilen Noviçok grubuna ait kimyasalın, daha önce Tomsk kentinde kaldığı otel odasındaki su şişesinde bulunduğu ileri sürüldü.
  • AA
  • 18.09.2020 - 05:38
  Navalnıy'ı zehirleyen madde su şişesinden çıktı

  Rusya'nın Tomsk şehrinden Moskova’ya gitmek üzere 20 Ağustos'ta uçağa binen Navalnıy'ın uçuş esnasında fenalaşmasının ardından uçak, Omsk şehrine iniş yapmıştı.

  Omsk'taki hastaneye kaldırılan Navalnıy’ın, çayına karıştırılan bir maddeyle zehirlendiği öne sürülmüştü.

  44 yaşındaki Navalnıy, 22 Ağustos'ta Omsk'tan özel bir uçakla Berlin'deki Charite Hastanesi'ne nakledilmişti.

  Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, 2 Eylül'de, Navalnıy'ın sinir hastalıklarıyla mücadelede kullanılan Noviçok grubuna ait bir kimyasal ile kesin olarak zehirlendiğinin tespit edildiğini açıklamıştı.

  Seibert, 14 Eylül'de de Navalnıy'ın zehirlendiğinin İsveç ve Fransa'daki 2 ayrı bağımsız laboratuvar tarafından daha doğrulandığını kaydetmişti.

  Charite Hastanesi 7 Eylül'de, Navalnıy'ın sağlık durumunun iyiye gittiğini ve komadan çıktığını bildirmişti.

  Navalnıy ı zehirleyen madde su şişesinden çıktı #1

  SOSYAL MEDYADAN GÖRÜNTÜ PAYLAŞILDI

  Almanya’nın başkenti Berlin’deki Charite Hastanesi'nde tedavisi süren Navalnıy'ın, sosyal medya hesabı üzerinden görüntülü paylaşım yapıldı.

  Navalnıy'ın Almanya'ya götürülmeden önce Tomsk kentinde kaldığı otel odasının görüntülerinin yer aldığı paylaşımda, odadaki malzemelerin paketlendiği görülüyor.

  Görüntünün altında yer alan açıklamalarda ise Navalnıy'ın kurduğu Yolsuzlukla Mücadele Vakfı çalışanlarının kendisinin başına gelenleri duyduğunda harekete geçtiği belirtildi.

  Paylaşımda, "Çalışanlar, hemen avukatı çağırdı ve Navalnıy'ın ayrıldığı odaya girdi. Odada su şişeleri dahil buldukları her şeyi kayıt altına almaya ve paketlemeye başladı." ifadesi kullanıldı.

  Navalnıy ı zehirleyen madde su şişesinden çıktı #2

  ZEHİR SU ŞİŞESİNDE ÇIKTI

  Noviçok kimyasalının su şişesinde bulunduğu ileri sürülen paylaşımda, "Alman Laboratuvarı, iki hafta sonra Noviçok izlerini otel odasındaki su şişesinde buldu. Ardından tahlilleri yapan 3 laboratuvar daha Navalnıy'ın bu maddeyle zehirlendiğini teyit etti. Şimdi bunun Navalnıy'ın odasından çıkmadan ve havaalanına gitmeden önce yapıldığını anlıyoruz." ifadelerine yer verildi.

  Öte yandan, Noviçok'u geliştirenlerden Leonid Rink, Rus Ria haber ajansına konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Tüm su şişeleri aynı ve hangi şişenin Tomsk'taki otelden olduğunu ispatlamak mümkün değil. Bu, şişenin dünyanın herhangi bir yerinde hazırlanabileceği anlamına geliyor." yorumunda bulundu.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir