Petrol
87.07
0.22%
Euro
19.6295
0.07%
Dolar
18.635
0.01%
Altın
1.078
-0.21%
Borsa
5046
0.00%
Bitcoin
320.850
-0.75%
13ºC
İstanbul
Hafif yağmur 13 C

  Netanyahu'nun seçim sloganı: Hepimiz askeriz

  İsrail Başbakanı Netanyahu, genel seçimler sonrası sol partilerin iktidara gelebileceği yönünde büyük bir tehlike olduğunu söyledi.
  • AA
  • 16.03.2015 - 00:22
  Netanyahu'nun seçim sloganı: Hepimiz askeriz

  netanyahu-alt

  Binyamin Netanyahu, sağcı partiler tarafından Tel Aviv’deki Rabin Meydanı’nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, "kendisini iktidardan indirmek isteyen yabancı organizasyonların seçim sürecinde ülkeye büyük paralar akıttığını" savundu.

  NETANYAHU'DAN SEÇMENE "SOL" UYARISI

  Bu nedenle sağ partilerin koalisyon kurmak için yeterli oya sahip olmadığının gözüktüğünü belirten Netanyahu, merkez-sol eğilimli Siyonist Birlik ile sağ partiler arasındaki farkı kapatmanın ise mümkün olduğunu iddia etti.

  Geçen Pazar günü sol partilerin miting yaptığı meydanda bu kez sağcıların düzenlediği miting için toplanan binlerce İsrailliye hitap eden Netanyahu, "Eğer bu farkı kapatmazsak halkın çoğunluğu beni başbakan olarak görmesine rağmen sol iktidara gelecek" ifadesini kullandı.

  Sol eğilimli partilerin kendisine ve lideri olduğu Likud Partisine büyük zarar vermeye çalıştığını söyleyen Netanyahu, "Çünkü Likud iktidarda olduğu müddetçe Kudüs’ü bölmeyeceğimizi, tavizler vermeyeceğimizi ve topraklarımızdan çekilmeyeceğimiz biliyorlar" diye konuştu.

  "HEPİMİZ ASKERİZ"

  Rakiplerini, "Filistinlilere ne pahasına olursa olsun taviz vermeye hazır" olmakla suçlayan Netanyahu, hükümetinin İsrail için "hiçbir şey yapmadığı" eleştirilerini de reddetti.

  Netanyahu, "Onların (sol muhalefet) bakış açısına göre topraklarınızdan vazgeçmediyseniz, hiçbir şey yapmamışsınız demektir. Biz (Yahudi yerleşim yerlerinden) geri çekilmedik ve çekilmeyeceğiz ama çok önemli şeyler başardık" değerlendirmesini yaptı.

  "Hepimiz askeriz" ifadesini kullanan Netanyahu, İsraillileri kendisine oy vermeye çağırdı.

  Yahudi Evi Partisi lideri ve Ekonomi Bakanı Naftali Bennett de mitingdeki konuşmasında, "İsrail hiçbir zaman, Filistinlilere bir santimetre bile toprak vermeyecektir. Kendi toprağında yaşayan bir halk işgalci olamaz" dedi.

  İSRAİL'DE SEÇİMLER 17 MART'TA

  Bu arada İsrail'de 11 partinin katılacağı 17 Mart’ta yapılacak parlamento seçimlerine yönelik kamuoyu araştırmaları, İşçi Partisi lideri İzak Herzog liderliğindeki "Siyonist Blok"un, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun Likud Partisinden fazla oy alarak birinci olacağını öngörüyor.

  İsrail'in tamamının tek seçim bölgesi olarak kabul edildiği seçim sisteminde, seçmenler adaya değil, parti listesine oy kullanıyor. Hükümet kurmak için ise 120 sandalyeli mecliste 61 koltuğa sahip olmak gerekiyor.


  Görüş Bildir