Nijerya'da Boko Haram terörü: 28 ölü
AA

nijerya boko haram

Hastane kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Maiduguri'deki Umaru Shehu Hastanesi ile Borno Eyalet Hastanesine 16 ceset getirildi. Ölenlerin Boko Haram'ın saldırısında hayatını kaybedenler olduğunu belirtildi.

Bölgede yaşayan vatandaşlardan Kolo Bukar, gece 1.05'de Boko Haram militanlarının şehre gelerek ağır silahlar ve el bombalarıyla saldırdığını söyledi. Saldırıda 3 evin vurulduğunu belirten Bukar, olay anında 5 kişinin öldüğünü 11 kişinin de yaralandığını kaydetti.

Bombalara maruz kalan evlerin yakınında oturan Mustafa Lawan ve İbrahim Mele ise 2 saat boyunca çatışma yaşandığını belirtti. "Komşumuz açılan ateşte vurularak öldü" diyen Mele, çatışma boyunca farklı yönlere doğru ateş edildiğini söyledi.

Öte yandan saldırıdan saatler sonra pazar alanı yakınında bir camiye yapılan intihar saldırısında ise 12 kişi öldü, 14 kişi de ağır yaralandı.

Yardım çalışmalarına katılan Baba Şehu, camiye giren bir adamın üzerindeki patlayıcılarla kendini havaya uçurduğunu söyledi. Boko Haram'ın 2013 yılından beri pazar alanında bu gerçekleştirdiği beşinci saldırı olduğu belirtilirken, yetkililerden saldırıya dair henüz bir açıklama gelmedi.

Boko Haram, kuruluş yeri olan Maiduguri'dan çıkarıldığı 2013 Haziran'dan bu yana şehrin yönetimini geri almaya çalışıyor. Birleşmiş Milletler'e göre, Nijerya'da Boko Haram'ın 2014 başından bu yana düzenlediği saldırılarda 7 bin 300'den fazla sivil yaşamını yitirdi.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)