Nikol Paşinyan'dan gece yarısı seçim zaferi konuşması
İHA

Ermenistan'da, Dağlık Karabağ savaşının kaybedilmesinin ardından, önce muhalefetin sokak protestoları daha sonra da ordunun Nikol Paşinyan hükümetine karşı darbe girişiminedeniyle erken seçim kararı alınmıştı.

Sabah saatlerinde Ermenistan'da başlayan oy verme işlemi akşam saatlerine kadar devam etti.

Seçimlerde toplam 21 siyasi parti ve 4 seçim bloğu parlamentoda çoğunluğu elde edebilmek için yarıştı.

1 MİLYON 281 BİN 174 KİŞİ SANDIĞA GİTTİ

Yaklaşık 2 buçuk milyon kişinin oy kullanma hakkı bulunan Ermenistan'da halkın yüzde 49,4'e tekabül eden toplam 1 milyon 281 bin 174 kişi sandığa gitti.

Bu seçimlerde Paşinyan, bloğu dağıtarak lideri olduğu Sivil Sözleşme Partisi ile seçimlere katılırken; Paşinyan'ın en güçlü rakibi "Ermenistan İttifakı" bloğunun adayı olan Rober Koçaryan oldu.

Ermenistan'ın eski cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ise "Onurum Var" ittifakının ortak adayı olarak seçimlerde boy gösterdi.

Nikol Paşinyan'dan gece yarısı seçim zaferi konuşması

PAŞİNYAN'IN PARTİSİ ÖNCE BİTİRDİ

Ermenistan'da yapılan seçimlerin ardından oy sayma işlemi gece saatlerine kadar devam etti.

Yapılan erken parlamento seçimini, Paşinyan’ın partisi resmi olmayan ilk sonuçlara göre oyların yüzde 53,92'sini alarak kazandı.

OYLARIN YARISI SAYILMADAN ZAFER KONUŞMASI YAPTI

Oy sayma işlemi sırasında Başbakan Nikol Paşinyan,, gece yarısı kameralar karşısına geçerek, destekçilerine teşekkür konuşması yaptı.

Seçimlerde çıkan sonucu beklediklerini ifade eden Paşinyan, "Ermeni halkı seçimini yaptı. Beklenen sonuç oldu. Biz de bu seçimlerde Ermenistan halkının zaferini öngörüyorduk. Sivil Sözleşme Partisi'nin parlamentoda çoğunluğu kazandığı şimdiden belli. Henüz oylar tam sayılmadı. Ancak ikna edici bir çoğunluğa sahip olacağız. " dedi.

Nikol Paşinyan'dan gece yarısı seçim zaferi konuşması

MUHALEFETLE İSTİŞARE

Kesin olmayan seçim sonuçlarında büyük bir farkla muhalefetin önünde bulunan Paşinyan zaferlerini "İkinci devrim" olarak nitelendirerek, "Ermenistan halkı üç yılda ikinci devrimi gerçekleştirdi. Bu sefer 'kadife' yerine 'çelik' devrim gerçekleştirdi. Seçim sürecinde verdiğimiz tüm sözleri yerine getireceğiz. Toplumumuzu ve halkımızı birleştirmeye çalıştırmalıyız. Önümüzdeki günlerde, seçimlere katılan tüm güçlerle Ermenistan'ın siyasi hayatı ve kamu potansiyelinin konsolidasyonu hakkındaki vizyonlarını anlamak için siyasi istişarelere başlayacağız." dedi.

Mesajında bölgesel durumla ilgili de yorum yapan Paşinyan, Ermenistan'ın, Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ) ve Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) üye ülkeleri ile işbirliğini derinleştirmeyi planladığını belirtti.

MUHALEFETTEN SONUÇLARA İTİRAZ

Dağlık Karabağ hezimetinin ardından Paşinyan'ın büyük bir prestij kaybına uğradığını düşünerek seçimlere umutlu katılan muhalefet, bu seçim sonuçları karşısında büyük bir şaşkınlık yaşarken aynı zamanda seçimlere şaibe karıştığı yönünde imalarda bulundu.

Rober Koçaryan'ı destekleyen "Ermenistan İttifakı" bloğundan yapılan yazılı açıklamada seçim sürecinin güven vermediği ifade edilerek, "Güvensizliğin en ciddi nedeni, farklı sandıklardan gelen ve seçim sonuçlarının sistematik, önceden planlanmış şekilde tahrif edildiğini gösteren yüzlerce sinyaldir. Ermenistan bloğu tüm soru işaretleri ve şüpheler ortadan kaldırılmadan seçim sonuçlarını kabul etmeyecektir." denildi.

Nikol Paşinyan'dan gece yarısı seçim zaferi konuşması

YÜZDE 70 OY ALMIŞTI

Siyasi partiler için yüzde 5 ve siyasi parti ittifakları için yüzde 7 seçim barajının bulunduğu ülkede geçtiğimiz 2018 yılında "Renkli Devrim"den sonra yapılan seçimleri Nikol Paşinyan'ın, "Benim Adımım" bloku yüzde 70 oy alarak kazanmıştı.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)