Norveç canisi Breivik'in cezası belli oldu

Norveç canisi Breivik'in cezası belli oldu

Norveç'te 22 Temmuz 2011'de hükümet binalarına bombalı saldırı ve Utoya adasında gençlik kampına silahlı saldırıda bulunarak 77 kişiyi öldüren aşırı sağcı Anders Behring Breivik'in cezası belli oldu.

EN AZ 21 YIL

Beş kişilik mahkeme heyeti, Breivik'in akıl sağlığının yerinde olduğuna karar verdi. Bu karara göre Breivik en az 21 yıl hapis yatacak.

İdam cezasının olmadığı Norveç'te yasalara göre bir suça en fazla 21 yıl hapis cezası verilebiliyor. Ancak Breivik'in topluma tehdit oluşturduğuna kanaat getirilirse, cezanın artırılması da gündeme gelecek.

AKIL SAĞLIĞININ YERİNDE OLMADIĞINA KARAR VERİLSEYDİ...

Norveçli yargıçlar, akıl sağlığının yerinde olmadığına karar verseydi, 33 yaşındaki Breivik özel olarak inşa edilen, tek başına kalacağı psikiyatri kliniğine gönderilecekti.

Norveç'de 77 kişinin öldüğü saldırıları, Müslümanların Avrupa'yı ele geçirmesini önlemek için gerçekleştirdiğini söyleyen Anders Behring Breivik, daha önce "akıl sağlığı yerinde değil" kararı verilmesi durumunda buna itiraz edeceğini açıklamıştı.

LAPTOP'U BİLE VAR

Breivik'e verilen ceza açıklamadan önce Norveç'te İla Cezaevi'ndeki koğuşun ve cezaevi koşullarının resimleri yayınlandı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

Resimlerde, Breivik'in kaldığı üç odalı koğuşta, jimnastik odası, lavobo ve tuvaleti, üzerinde laptop bulunan çalışma masası görülüyor.

24 SAAT GÖZETLENİYOR

Resimlerde ayrıca, Breivik'in duvara astığı idman listesi de yer alıyor. Resimlerde cezaevinin, dikenli tellerle iyi korunduğu görülüyor. Oda 24 saat kamera sistemi ile gözetleniyor.

İla Cezaevi Müdürü Knud Bjarkeid resimlerin basına bir hizmet olarak ve halkın Breivik'in hangi şartlarda kaldığını görmesi için gönderildiğini söyledi.

Bjarkeid, "Fotoğrafları ilk kez kamuoyu ile paylaşıyoruz. Breivik'e verilen ceza ne olursa olsun güvenlik önlemlerinde bir değişiklik olmayacak. Cezaevinde ayrıca yüksek güvenlikli bir bölüm oluşturulacak. Bu nedenle Breivik'in akli dengesinin yerinde olduğuna dair rapor hazırlandı. Cezaya itiraz süresinde de burada kalacak" dedi.