Euro
15.2688
-0.21%
Dolar
13.5554
0.36%
Altın
802.2870
0.22%
Borsa
1944
1.75%
Bitcoin
503.590
8.68%
1ºC
İstanbul
Çok bulutlu 1 C
  Obama ABD'deki ara seçimleri kaybetti

  Obama ABD'deki ara seçimleri kaybetti

  ABD'deki ara seçimler, Başkan Barack Obama'nın partisi Demokratlar'ın yenilgisiyle sonuçlandı. Muhalefetteki Cumhuriyetçi Parti, Temsilciler Meclisi'nin ardından Senato'da da çoğunluğa ulaştı.
  • 05.11.2014 - 09:27

  ABD

  ABD'deki ara seçimlerde resmi olmayan sonuçlara göre Cumhuriyetçi Parti, Kongre'nin iki kanadında da çoğunluğu elde etti.

  Amerikalı seçmenler, 435 üyeli Temsilciler Meclisi'nin tamamı, Senato'nun 36 sandalyesi ve 38 eyaletin valisi ile eyalet meclislerinin üyelerini belirlemek için sandık başına gitti.

  8 YIL SONRA GERİ DÖNDÜLER

  Senato'nun 100 sandalyesinden 36'sı için yapılan seçimlerde şu ana kadar Demokratlar 10, Cumhuriyetçiler ise 21 sandalyeyi kazandı. Böylece Senato'daki toplam sandalye dağılımında şu anda Demokratlar 44, Cumhuriyetçiler ise 51 sandalyeye sahip oldu. Bu sonuç, Cumhuriyetçilerin sekiz yıl aradan sonra Senato'da çoğunluğu elde etmesi anlamına geliyor.

  Kongre'nin Temsilciler Meclisi kanadında ise Cumhuriyetçiler yarışı önde götürüyor. Meclisin 435 üyesinin tamamı için yapılan seçimlerde, şimdiye kadar Cumhuriyetçiler 219, Demokratlar ise 133 sandalye kazandı.

  Önceki Kongre döneminde mecliste çoğunluğa sahip olan Cumhuriyetçiler, beklenildiği gibi bu yeni dönemde de ağırlığını korumayı başardı.

  OBAMA KAYBETTİ

  Böylelikle ABD'deki ara seçimler Başkan Barack Obama'nın partisi Demokratlar'ın yenilgisiyle sonuçlandı. Başkan'ın fotoğrafçısı Pete Souza, aldığı yenilgi sonrasında Obama'nın bir fotoğrafını paylaştı. Fotoğrafta Obama'nın iki bacağının arasında görülen Beyaz Saray'ın sevimli köpekleri Bo ve Sunny yer aldı.

  Obama ABD deki ara seçimleri kaybetti #2

  ARA SEÇİMLERİN AYRINTILI ANALİZİ

  Beyaz Saray'da bir başkan Obama. Muhalefet Kongre'ye hakim. Yasamaya muhalefet hakim, yürütme ise Beyaz Saray'da oturuyor. İkisinin iş birliği yapması gerekiyor. Yoksa ABD'de işler yürümeyecek.

  Kilitlenmenin devam ettiği Obama'nın siyaseten zayıfladığı, Demokratlar'ın geriye çekilmeye başladığı ve 2016 seçimleri için telaşın daha da artacağı görülüyor.

  SEÇMEN RAHATSIZ OLDUĞUNU ORTAYA KOYDU

  Demokratlar iki yıl üst üste seçilmişti. Bu yüzden Demokratlar'ın şansı yüksek görünüyordu. Fakat öyle olmadığı anlaşıldı. Çünkü seçmen rahatsız ve bu rahatsızlığını net bir biçimde ifade etti.

  Özetle Cumhuriyetçi rüzgar yükselirken Demokratlar kötü bir grafik sergiliyor.

  "BEYAZ SARAY UYUYOR MU?" ALGISI

  IŞİD ve ebola tehlikesi kampanyalarda yansıtıldı. Yani Seçmeni korkutan bir kampanya yürütüldü. Bu yüzden seçmen etkilendi. "Cumhuriyetçiler daha aktif Beyaz Saray uyuyor mu?" algısı yükseldi.

  WALL STREET DE MUHALEFETİ DESTEKLİYOR

  Son gelişme olarak borsa artıya geçti. Bu demektir ki Wall Street Cumhuriyetçiler'in başarısını destekliyor.

  TÜRKİYE'YE OLAN ETKİSİ

  Seçimin Türkiye'ye yansımaları da var. En günceli Irak-Suriye ve IŞİD meseleleri. Irak-Suriye meselesinde Türkiye'nin tezlerine daha yakın olan Cumhuriyetçi Parti'nin yükselişini görüyoruz. Çünkü, Cumhuriyetçiler muhaliflere yardımı ve tampon bölgeyi destekliyor.

  BİDEN ŞANSINI KAYBETTİ

  Bir de Biden konusu var. Joe Biden'in 2016'de Demokrat Parti adayı olup başkanlık yarışına girme şansı daha da azaldı.

  EN PAHALI SEÇİMLER

  Bu ara seçimler, aynı zamanda ABD siyasetinin şimdiye kadarki en pahalı ara seçim kampanyası oldu. Center for Responsive Politics’e göre adaylar ülke genelinde seçilmek için yaklaşık 6 milyar dolar harcadı.

  CNN’in hesabına göre bu parayla 10 Ebola müdahale merkezi inşa edilebilir, 12 bin çocuk okula yollanabilir, 25 savaş uçağı alınıp üzerine bir de Hollywood filmi çevrilebilirdi.

  KATILIM YİNE DÜŞÜK

  Buna rağmen yine son gün anketlerine göre ABD seçmeninin sandığa gitme oranı da hayli düşük çıktı. 2010 ara seçimlerinde yüzde 39-42 çıkan oy kullanma oranı, dün gece de değişmedi. Oysa Demokrat Parti’nin bu seçimde belirlediği en önemli taktiklerden biri, şimdiye kadar oy kullanmamış olan özellikle siyah ve Latin seçmenlerin sandığa gitmelerini sağlayarak yeni seçmenler kazanmak ve oy kullanma oranını artırmaktı.


  Görüş Bildir