Obama: Askerimiz yıl sonuna kadar Afganistan'da

Obama: Askerimiz yıl sonuna kadar Afganistan'da

ABD Başkanı Barack Obama, Afganistan’da bulunan 9 bin 800 Amerikan askerinin yıl sonuna dek ülkede kalmaya devam edeceğini söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama, Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani ile Beyaz Saray’da görüştü. Görüşmeye, ABD Başkanı Yardımcısı Joe Biden, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice, Afganistan İcra Heyeti Başkanı Abdullah Abdullah, Afganistan Dışişleri Bakanı Selahaddin Rabbani de katıldı.

Görüşmenin ardından iki lider ortak basın toplantısı düzenledi.

Konuşmasına Fransa’daki uçak kazasında hayatını kaybeden 150 kişi ve yakınları için dua ettiklerini belirterek başlayan Obama, kazayı “korkunç bir felaket” olarak tanımladı.

Obama, ABD olarak Afganistan ile güvenlik işbirliğini sürdürmek istediklerini dile getirerek, Afganistan’ın hala tehlikeli bir yer olmayı sürdürdüğüne ve isyancıların korkakça intihar saldırılarıyla hala sivilleri hedef almaya devam ettiğine dikkati çekti.

Afganistan Devlet Başkanı Gani liderliğindeki yönetimin ülkenin güvenlik kuvvetlerini güçlendirmek için reformlar yaptığına değinen Obama, ABD’nin de NATO misyonu kapsamında Afgan güvenlik güçlerini eğitmeyi ve onlara yardım etmeyi sürdüreceğini dile getirdi.

9 BİN 800 ASKER YIL SONUNA KADAR KALACAK

Obama, Afganistan’daki 352 bin Afgan gücüne 2017 yılına kadar fon sağlanması için Kongre ile çalışacaklarını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dört yıl önce ABD’nin Afganistan’da 100 binden fazla askeri bulunuyordu. Bugünün sınırlı misyonuyla, ABD'nin Afganistan'da 10 binin altında askeri bulunuyor. Geçtiğimiz yıl, güçlerimizin geri çekilmesine yönelik bir zaman çizelgesi duyurmuştum ve askerlerimizin oradaki kazanımlarını korumaya kararlı olduğumuzu açıkça ifade ettim. Devlet Başkanı Gani çekilme cetveline dair bazı esneklik gösterilmesi talebinde bulundu. Afganistan’daki General (John) Campbell ve ulusal güvenlik ekibimle görüş alışverişinde bulundum ve mevcut 9 bin 800 askerimizin yıl sonuna kadar ülkede kalmasına karar verdim.”

Obama, bu son açıklamayla, bu yılki çekilme takviminde bir değişiklik ortaya çıkmış olsa da 2017'ye dair takvim için bir aksamanın söz konusu olmadığını belirtti.

Obama, daha önceden yaptığı açıklamalarda Afganistan’daki mevcut askerlerinin yarısının 2015 yılı içinde ülkeden çıkacağını ve Afganistan’daki asker sayısının 5 bin 500’e indireceğini söylemiş, başkanlıktan ayrılmadan da bu rakamın çok daha aşağılara çekileceğini bildirmişti.