Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
323.615
-2.14%
24ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 24 C

  Obama: Guantanamo kapatılacak

  ABD Başkanı Obama seçim vaadi olarak açıkladığı, Guantanamo Hapishanesi'nin kapatılmasına dair kararını hayata geçirmek için adım atıyor.
  • 24.02.2016 - 08:54
  Obama: Guantanamo kapatılacak

  Obama: Guantanamo kapatılacak #1

  "ABD'nin imajında bir leke" olarak adlandırdığı Guantanamo Hapishanesi'nin kapatılmasına dair hükümet planını açıkladı. Plan kapsamında hapishanede bulunan 91 mahkumun ülkelerindeki veya ABD'deki hapishanelere gönderilmesi hedefleniyor.

  "HAPİSHANE ULUSAL GÜVENLİĞİMİZİ SARSIYOR"

  Beyaz Saray'da konuşan Obama, Savunma Bakanlığı'nın aldığı Guantanamo Hapishanesi'nin kapatılması kararına ilişkin, "Hapishane, ulusal güvenliğimiz yararına değil, onu sarsıyor. Bu, tarihimizde bir dönemi kapatacak. 11 Eylül saldırılarından öğrendiğimiz dersleri yansıtıyor. Bu sorunu kim seçilirse seçilsin bir sonraki başkana bırakmak istemiyorum. Ve eğer millet olarak bununla şimdi başa çıkmayacaksak ne zaman başa çıkacağız?" diye sordu.

  GUANTANAMO SEÇİM VAATLERİ ARASINDAYDI

  Küba'da yer alan Guantanamo'nun kapatılması, Obama'nın ilk döneminden önce seçim vaatleri arasında yer alıyordu. Obama, hapishanenin kapatılması sürecini hızlandırması için bugüne kadar üç özel temsilci atamıştı.

  "TERÖRİST PROPAGANDA ARACINI ELİYORUZ"

  Kapatılmasıyla büyük kazançlarının olacağını savunan Obama, "Bu planla en sonunda terörist propaganda aracını eleyerek müttefiklerimiz ve ortaklarımızla ilişkilerimizi güçlendirecek, ulusal güvenliğimizi artırma ve en önemlisi bizi, Amerikalıları tanımlayan değerleri koruma fırsatı yakalayacağız. Ben Guantanamo'daki gözaltı tesisi kapatılmasına kesinlikle bağlıyım" dedi.

  91 TUTUKLU BAŞKA HAPİSHANELERE GÖNDERİLECEK

  Guantanamo Kampı'nda kalan 91 tutuklu, plana göre Kansas, Colorado, Güney Carolina ve başka ülkelerdeki hapishanelere gönderilecek.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir