Euro
10.3335
-0.01%
Dolar
8.6453
-0.05%
Altın
495.5
0.15%
Borsa
1.402
-0.58%
Bitcoin
294.226
6.60%
28ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 28 C

  Obama: Havaalanında yaşananları büyütmeyin

  ABD Başkanı Barack Obama, gazetecilerden, G20 zirvesi için gittiği Çin'de havaalanında yaşanan gerginliği büyütmemelerini istedi.
  • Ajanslar
  • 05.09.2016 - 01:51
  Obama: Havaalanında yaşananları büyütmeyin

  Obama: Havaalanında yaşananları büyütmeyin #1

  G20 Liderler Zirvesi için gittiği Çin'de, havalanında kırmızı halı ile karşılanmayan ve uçağın gövdesinden açılan küçük merdivenlerden inmek zorunda kalan Obama, heyetinden bir yetkilinin Çinli bir yetkili ile tartışmasına ilişkin, bunun Çin-ABD ilişkilerini gölgeleyecek kadar önemli bir olay olmadığını ifade etti.

  GERGİNLİK ABD'DE GAZETECİLERE FARKLI DAVRANILMASINDAN KAYNAKLANDI

  Çin'in Obama'ya 'özel olmadığını hissettirmesi' gerilim yarattı. Obama, havaalanında gerginlik yaşanmasının, ABD'de gazetecilere farklı davranılmasından kaynaklandığını belirterek "Bizim için gazetecilerin işlerini yaparken engellenmemesi ve soru sorabilmeleri önemli. Gezilere çıkarken değerlerimizi ve ideallerimizi arkada bırakmıyoruz. Ama bu sürtüşmeye neden olabiliyor" dedi.

  'ÇİN-ABD İLİŞKİLERİNİ GÖLGELEYECEK BİR OLAY DEĞİL'

  Başkanlık uçağı Air Force One'ın inişinden sonra ABD'li gazeteciler engellenirken, Obama'nın heyetindeki bir yetkiliyle, Çinli yetkili arasında tartışma yaşanmıştı. ABD'li yetkilinin protokol kurallarına aykırı davranıldığını söylemesi üzerine Çinli yetkilinin "Burası bizim ülkemiz" diye bağırdığı ileri sürülmüştü.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir