Petrol
93.84
-1.32%
Euro
18.2311
-0.12%
Dolar
17.9613
0.02%
Altın
1.027
0.00%
Borsa
2857
0.00%
Bitcoin
434.166
-0.68%
21ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 21 C

  Obama hiçbir din terörden sorumlu tutulamaz dedi

  ABD Başkanı Barack Obama, ülkesinin İslam ile değil, dini sapkın şekilde kullananlarla savaşta olduğunu söyledi.
  • CHA
  • 19.02.2015 - 09:03
  Obama hiçbir din terörden sorumlu tutulamaz dedi

  Obama hiçbir din terörden sorumlu tutulamaz dedi #1

  Beyaz Saray’da düzenlenen 60 ülkeden temsilcinin katıldığı 'Şiddet, Aşırılıkla Mücadele' konulu terör zirvesinde konuşan Obama, "El-Kaide ve IŞİD liderleri, dini lider değil, onlar terörist!" dedi.

  HİÇBİR DİN TERÖRDEN SORUMLU TUTULAMAZ

  Hiçbir dinin terör ya da şiddetten sorumlu tutulamayacağını belirten Obama, hoşgörünün ABD’de olduğu gibi tüm ülkelerde yaygınlaşması gerektiğini vurguladı. Terörün önlenebilmesi için insan devşirmelerinin ve bu aşırılığa yol açan sosyal nedenlerle mücadele edilmesi gerektiğini ifade eden Obama, dini liderler ile toplumun kanaat önderlerini terör eylemleri için yalan vaatlerde bulunanlara karşı ortak mücadeleye çağırdı.

  "TERÖR ÖRGÜTLERİ İSLAM'I TEMSİL ETMEZ"

  Obama, "Terör örgütlerinin İslam'ı temsil ettiği" iddialarını da reddetmeye davet etti. Obama, İslam, Hristiyan, Musevi, Budist inançlarının teröristlerin giriştiği eylemlerden dolayı sorumlu tutulamayacağını dile getirdi. Dini terör amaçlı kullanan aşırı güçlere karşı yalnızca askeri mücadelenin yetmeyeceğini aktaran Obama, Müslüman kanaat önderlerinden bugün teröre karşı verdikleri tepkilerden daha fazlasını yapmalarını istedi.

  IŞİD, El-Kaide gibi terör örgütlerinin adaletsiz ve yoksulluk ortamlarında genişlediğinin altını çizen Obama, bu ortamlarda büyüyen insanların kendilerini gösterme, yaşadığı öfkeyi dışa vurma ve hayal kırıklıklarını ifade etme aracı olarak terör eylemlerini gördüğünü söyledi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir