Petrol
93.49
0.12%
Euro
18.2544
0.00%
Dolar
17.9562
-0.01%
Altın
1.027
-0.02%
Borsa
2857
-0.25%
Bitcoin
436.090
-0.76%
24ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 24 C

  Obama: İran artık nükleer silah geliştiremeyecek

  ABD Başkanı Barack Obama, İran ile anlaşmanın ardından açıklamasında "İran artık nükleer silah geliştiremeyecek" vurgusunda bulundu.
  • Ajanslar
  • 14.07.2015 - 14:56
  Obama: İran artık nükleer silah geliştiremeyecek

  Obama: İran artık nükleer silah geliştiremeyecek #1

  ABD Başkanı Barack Obama, yardımcısı Joe Biden ile Avusturya'nın başkenti Viyana'da İran'ın nükleer programı konusunda nihai anlaşmaya varılması konusunda Beyaz Saray'da sabah erken saatlerde açıklama yaptı.

  "AMBARGOLAR YENİDEN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK"

  Obama, İran üstündeki yaptırımların kaldırılmasını istediklerini belirtti ve "İran anlaşmayı ihlal ederse ambargolar yeniden yürürlüğe girecek, çok ciddi sonuçlar doğuracak" uyarısında bulundu.

  "ANLAŞMA OLMASAYDI İRAN'IN NÜKLEER PROGRAMI SINIRLANDIRILAMAYACAKTI"

  "Anlaşma olmasaydı İran'ın nükleer programı sınırlandırılamayacaktı. Bu Ortadoğu'da çok daha fazla çatışma anlamına gelecekti" açıklamasında bulundu.

  "KÜRESEL EKONOMİYİ DÜŞÜNMEMİZ GEREK"

  6 yıldır başkan olduğunu hatırlatan Obama bu sürede askeri güç kullanıp kullanmama konusunda çok fazla ikilemde kaldığını açıkladı. Obama, söz konusu anlaşma ile ABD ve müttefiklerine çok daha fazla güvenlik sağlanacağını belirtti.

  "Çok insan acı çekiyor, çok fazla kan dökülüyor" diyen Obama, "Tarihi değiştirmek imkansız. Şiddet dolu bir geçmiş var. Bütün sorunlara barışçıl bir çözüm bulunması gerekiyor. Küresel ekonomiyi düşünmemiz gerekiyor. Bu noktaya ulaşmak için çok yol kat ettik" mesajı verdi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir