Obama Kral Selman ile telefon görüşmesi yaptı

obama

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre, Obama, Kral Selman ile yaptığı görüşmede, ABD ile Suudi Arabistan arasındaki güçlü dostluğu yeniden teyit etti. Suudi Arabistan, Körfez Arap İşbirliği Konseyi ülkeleri ve diğerlerinin, Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi’nin talebi üzerine başlattıkları harekata yönelik ABD’nin desteğini vurgulayan Obama, ayrıca Washington’ın Suudi Arabistan’ın güvenliğine yönelik taahhüdünün altını çizdi.

YEMEN'DE KALICI BARIŞ SAĞLAMA HEDEFİ

Yemen’de kalıcı barışı sağlamanın müşterek hedefleri olduğunu vurgulayan iki lider, bunun, Birleşmiş Milletler tarafından ve KİK girişiminde öngörülmüş tüm partilerle yürütülen müzakere edilmiş bir siyasi çözümden geçtiğine dikkati çekti.

Obama Kral Selman ile telefon görüşmesi yaptı

ARABİSTAN HUSİLERE OPERASYON BAŞLATMIŞTI

Yemen'de Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin, Aden'i "geçici merkez" ilan etmesi ve bazı ülkelerin diplomatik temsilciliklerini burada sürdüreceği yönündeki açıklamalarının ardından Husiler, "karşı direnişin merkezi" haline gelen Aden'e doğru harekete geçip, kentteki bazı stratejik noktaların denetimini ele geçirmişti. Hadi yönetiminin üst düzey yetkililerinin Arap Birliği ve uluslararası topluma, acil askeri müdahale çağrısının ardından Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon, Husilere yönelik operasyon başlatmıştı.

Söz konusu operasyona Suudi Arabistan, Bahreyn, Katar, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden (BAE) oluşan Körfez ülkelerinin yanı sıra Fas, Sudan, Ürdün ve Mısır katılıyor.