Euro
10.2649
0.89%
Dolar
8.4903
0.84%
Altın
495.87
0.88%
Borsa
1.441
-0.25%
Bitcoin
434.172
-8.15%
20ºC
İstanbul
Güneşli 20 C

  Obama Netanyahu ile neden görüşmediğini açıkladı

  ABD Başkanı Barack Obama, İsrail Başkanı Netanyahu'nun İsrail seçimlerine 2 hafta kala ülkesine gelmesinin uygunsuz olacağını söyledi.
  • 29.01.2015 - 08:32
  Obama Netanyahu ile neden görüşmediğini açıkladı

  Obama Netanyahu ile neden görüşmediğini açıkladı #1

  ABD Başkanı Barack Obama, CNN İnternational ile yaptığı özel mülakatta İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, İsrail'deki seçimlere 2 hafta kala ABD'ye gelecek olmasını ‘uygunsuz’ olarak nitelendirdi.

  "İKİ HAFTA ÖNCE GÖRÜŞMEYİZ"

  Obama, "Onunla görüşmeyi reddediyorum. Çünkü bizim genel siyasetimize göre, dünyada herhangi bir liderle ülkesinde seçimlerden iki hafta önce görüşmeyiz" dedi.

  ELEŞTİRİLERE TEPKİ GÖSTERDİ

  Al Jazeera'nin haberine göre, Netanyahu’nun yaşanan protokol kriziyle alakalı eleştirilerine tepki veren Obama, "Biz ülkedeki seçimlere bir şekilde müdahale ediyormuş gibi görünmemek için bu şekilde davranıyoruz" ifadesini kullandı.

  NETANYAHU İSRAİL İÇİN HER YERE GİDERİM DEMİŞTİ

  Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest'ün bu ziyaret ile ilgili olarak "İlginç" ve "Normal diplomatik protokolün ihlali" açıklaması yapması üzerine, Netanyahu "İsrail'in geleceğini teminat altına almak için davet edildiğim her yere gideceğim" demişti.

  NETANYAHU İLE OBAMA ARASINDA PROTOKOL KRİZİ

  ABD Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner, Başkan Obama ve Beyaz Saray'a danışmadan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yu Kongre'de bir konuşma yapması için Washington'a davet etmişti. Netanyahu daveti kabul etti. Ancak Beyaz Saray'ın tepkisini çeken bu davet ABD'de bir protokol krizine yol açtı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir