Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
360.378
-0.12%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 23 C
  Obama, Putin'in oyunu Saddam'la kıyasladı

  Obama, Putin'in oyunu Saddam'la kıyasladı

  Trump'ın Russia Today'e verdiği röportajda Putin için "Çok güçlü" ifadelerini kullanması Obama'yı kızdırdı.
  • Haber Merkezi
  • 14.09.2016 - 14:16

  Demokrat başkan adayı Hilllary Clinton'a bir kez daha açık destek verip Cumhuriyetçi aday Donald Trump'ın geçen hafta Russia Today (RT) kanalına konuşmasını eleştiren ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yönelik de sert ifadeler kullandı.

  Obama, Putin in oyunu Saddam la kıyasladı #1

  SADDAM'IN OYU İLE PUTİN'İN OYUNU KIYASLADI

  Philadelphia Sanat Müzesi'nin önündeki mitingde yaklaşık 6 bin kişiye hitap eden Obama şu ifadeleri kullandı: "Sunucu (Larry King) Trump'a 'Bu adamı (Putin) neden destekliyorsun?' diye sorduğunda 'Güçlü biri. Bakın, oy oranı yüzde 82' yanıtını verdi. Yani, evet, (Irak'ın asılan lideri) Saddam Hüseyin'in de oy oranı yüzde 90'dı."

  GAZETECİ COPLEY: ABD SEÇİM İÇİN KİLİT ÖNEMDEKİ İKİLİ İLİŞKİLERİ FEDA EDİYOR'

  ABD'deki başkanlık yarışında Putin'in adı sık sık konuşmalara dahil edilse de, Obama 'Putin argümanını' ilk kez Clinton'a açık destek verirken kullandı. Nitekim Defense&Foreign Affairs dergisi editörlerinden Gregory R. Copley, RT'ye şu değerlendirmede bulundu: "ABD hükümetine ilişkin yazılar kaleme aldığım 50 yıl boyunca, görevdeki başkanın muhalefet partisini devlet düşmanı olarak gördüğü bir yönetimde bu seviyede bir partizanlığa hiç tanık olmadım. ABD, ulusal bir seçimi kazanmak için kilit önemdeki ikili ilişkileri feda ediyor."

  Obama, Putin in oyunu Saddam la kıyasladı #2

  OBAMA: CLINTON, BİR DIŞİŞLERİ BAKANINDAN DAHA ÇOK SEYAHAT EDİYOR

  Öte yandan Obama, Clinton'ın sağlık durumuyla ilgili kamuoyundaki soru işaretlerine gönderme yaparak bir dışişleri bakanından daha fazla seyahat ettiğini söyledi. Obama, "Clinton, şimdiye kadarki tüm adaylardan daha fazla niteliğe sahip. Diğer aday ise bu ülkeyi dışarıda temsil etmeye veya başkomutan olmaya hiçbir şekilde uygun değildir" diye konuştu.

  'TRUMP, KENDİ PARASINI KENDİ RESMİNİ SATIN ALMAK İÇİN HARCIYOR'

  Trump'ı ve Cumhuriyetçi Parti'yi ülkeye 'karanlık ve karamsar vizyon çizmekle suçlayan Obama, Trump'tan ciddi eleştiri alan Clinton Vakfı'nı da savundu: "Vakıf hayat kurtarıyor. Trump ise parasını kendi vakfının kendi resmini satın alması için harcıyor."


  Görüş Bildir