Euro
15.2017
5.06%
Dolar
13.4412
4.88%
Altın
767.36
4.4%
Borsa
1.81
0.05%
Bitcoin
758.428
1.42%
7ºC
İstanbul
Çok bulutlu 7 C

  Obama Suriye'yi havadan vuracak

  ABD Başkanı Barack Obama’nın ‘doğrudan askeri eylemi’ içeren yeni strateji çerçevesinde IŞİD’i Irak’tan sonra Suriye’de de vurmaya kararlı olduğu vurgulanıyor.
  • 11.09.2014 - 09:24
  Obama Suriye'yi havadan vuracak

  hava

  ABD’nin önde gelen iki gazetesi New York Times ile Washington Post’a göre Obama, ‘ılımlı cihatçı’ muhaliflere de desteği artıracak. Obama, operasyonu Türkiye’nin de dahil olduğu ‘çekirdek koalisyon’la genişletmeyi planlıyor.

  SURİYE'YE HAVA SALDIRILARI DÜZENLENECEK

  ABD Başkanı Barack Obama Irak Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) karşı stratejisini açıklarken, Irak’tan sonra Suriye’de de hava saldırıları için yeşil ışık yakılıyor. New York Times ile Washington Post, Obama’nın “doğrudan askeri eylemi” içeren yeni strateji çerçevesinde IŞİD’i Suriye’de de vurmaya ve “ılımlı” cihatçı muhaliflere desteği arttırmaya hazırlandığını yazdı. Washington Post, Obama’nın pazartesi verdiği yemeğe katılanlar arasında bulunan eski Savunma Bakan Yardımcısı Michele Flournoy’un, “Obama her nerede stratejik IŞİD hedefi varsa vurmaya kararlı” sözünü aktardı. Flournoy, “IŞİD uluslararası sınırlara saygı gösteren bir örgüt değil. Onlara güvenli bölgeler bırakamazsınız” diye konuştu.

  Obama'nın beklenen IŞİD açıklaması İZLE

  ''KONGRE ONAYINA İHTİYAÇ YOK''

  New York Times’a göre ise Obama’nın planları hakkında bilgilendirilen kişiler, Suriye’de “ABD’nin Yemen, Pakistan ve başka yerlerde kullandığı hedef gözeten saldırılardan çok daha karmaşık ve uzun dönemli bir kampanya başlatılacağını” söylediler. ABD Başkanı önceki gün görüştüğü Kongre liderlerine, IŞİD’e operasyonlar için Kongre onayına ihtiyacı olmadığı inancını iletti. Senato’daki Demokrat çoğunluğun lideri Herry Reid, Temsilciler Meclisi’ndeki Demokrat azınlık lideri Nancy Pelosi ile Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçi çoğunluğun lideri John Boehner ve Senato azınlık lideri Mitch McConnell ile görüşen Obama, Irak ve Suriye’de operasyonları, Türkiye’nin de dahil olduğu “çekirdek koalisyon” ortaklarıyla genişletmeyi içeren stratejiyi anlattı.

  HAVA SALDIRILARI SURİYE'YE DE YAYILABİLİR

  ABD Başkanı kara harekatı seçeneğini tümden dışladı, ama hava saldırılarını Suriye’ye yayabileceğini belirtti. Kongre liderleri, Obama’nın Suriye’ye yönelik hava saldırısı planlarını bloke etmişti. Daha önce Suriye’de ılımlı muhalefet yaratma çabalarını “fantazi” diye nitelemiş olan Obama’nın, “ılımlı” grupları silahlandırma ve eğitim için 500 milyon dolar sunmaktan söz etmesi dikkat çekti.

  KERRY BAĞDAT'A UĞRADI

  Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde bölgenin Sünni ülkelerini buluşturacak zirveye katılması öncesinde dün sürpriz biçimde Irak’ın başkenti Bağdat’a giden ABD Dışişleri Bakanı John Kerry yeni hükümeti kuran Haydar el Abadi ile görüştü. Yeni hükümeti “Büyük dönüm noktası” diye niteleyen Kerry, bunun IŞİD’e karşı mücadelede hayati önem taşıdığını vurguladı. Kerry’nin ziyareti sırasında başkent Bağdat’ta düzenlenen saldırıda 12 kişi öldü. Washington Post ve ABC’nin anketlerine göre, Amerikan halkının çoğunluğu IŞİD’i ciddi tehdit görüyor ve yüzde 60’ları aşan oranda hava saldırılarını destekliyor.


  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir