Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
476.063
0.20%
23ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 23 C

  Obama'dan adaylara gerilimi tırmandırmayın çağrısı

  ABD Başkanı Barack Obama, başkanlık için yarışan adayları 'gerilimi tırmandırmamaları' uyarısında bulundu.
  • Ajanslar
  • 13.03.2016 - 13:34
  Obama'dan adaylara gerilimi tırmandırmayın çağrısı

  Obama dan adaylara gerilimi tırmandırmayın çağrısı #1

  Obama adayların 'hakarete ve Amerikalılara karşı kesinlikle şiddete başvurmamaları gerektiğini' söyledi.

  Cumhuriyetçi Parti'den aday adayı Donald Trump, destekçileri ve karşıtları arasında arbede çıkması nedeniyle Chicago mitingini iptal etmişti. Trump karşıtı protestocuları, Cumhuriyetçi aday adayını tahrik edici, kışkırtıcı bir dil kullanmakla suçluyor.

  CUMHURİYETÇİLER ARASINDA İSLAM TARTIŞMASI

  Cumartesi günü Dallas'ta Demokrat Parti'nin bağış etkinliğinde yaptığı konuşmada adaylara şu sözlerle seslendi: "Başkan adaylığı için yarışan arkadaşlar 'Nasıl daha iyisini yaparız'a odaklanmalı. Hakaretlere, okul bahçesi sataşmalarına, gerçekleri imal etmeye, ırk ve inanç ayrılıklarına değil."

  Trump, Cumartesi günü ABD'nin başkenti Washington DC ve Wyiming eyaletindeki ön seçimlerde büyük yenilgi yaşadı. Washington DC'de Cumhuriyetçilerden Florida Senatörü Marco Rubio kazanırken, Ohio Valisi John Kasich de az farklı ikinci oldu.

  "BEN ÖFKELİ GRUBU TEMSİL EDİYORUM"

  Trump, Washington DC'de delege çıkaramadı, Wyoming'de ise bir delege çıkarabildi. Trump'ı Chicago mitingini iptal etmeye iten protestolar mitingden yaklaşık bir saat önce başladı ve iptal edildiğinin duyurulmasından sonra da devam etti. Illinois Üniversitesi'nde bir araya gelen kalabalık ile karşıtları arasında arbede çıktı. Trump destekçileri adayları lehine slogan atarken, bazı göstericiler ise Demokrat Parti'den aday adayı Bernie Sanders lehine slogan attı.

  Protestocular ırkçılık karşıtı ve göçmen haklarını savunan dövizler taşıdı. Chicago'daki olayların ardından Fox News televizyonuna konuşan Trump, ayrımcılığı tetiklediği iddialarını yalanladı. Trump, "Ben öfkeli büyük bir grubu temsil ediyorum. Her iki tarafta da büyük bir öfke var" dedi. Trump'ın Cumhuriyetçi rakipleri Marco Rubio ve Ted Cruz da olaylar için 'çok üzücü' dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir