Obama'dan İsrail'i kızdıracak hamle

Obama'dan İsrail'i kızdıracak hamle

Kasım ayındaki seçimler öncesi Obama'nın İsrail'e askeri yardımda kesintiye gitmesi daha şimdiden sert şekilde eleştirilmeye başlandı.

OBAMA DESTEĞİ AZALTTI

ABD Başkanı Barack Obama, ABD Savunma Bakanlığı bütçesinde yaptığı kesinti kapsamında İsrail'in füze savunma sistemine verdiği desteği de azalttı. Obama yönetimi, 2013 yılı bütçesinde İsrail'in kısa menzilli balistik füze sistemi ve Arrow füze sistemlerine yaptığı yardımı 6.3 milyon dolar düşürmeyi öngörüyor. İsrail ise, ABD Başkanı Obama'nın 2011 yılından başlayarak Tel Aviv'in füze savunma sistemine yaptığı yardımda düzenli bir şekilde kesintiye gittiğine vurgu yapıyor. ABD'nin 2011 yılında İsrail'in füze savunma sistemine 121 milyon dolar olan yardımın, 2012'de 106 milyon dolara düşürüldüğüne dikkat çeken İsrailli yetkililer, 2013 bütçesinde de bu oranın 99 milyon dolara düşürülmesinin öngörüldüğü belirtildi.

İSRAİL ŞİMDİLİK SESSİZ KALDI

İsrail gazetesi Yedioth Ahronoth'un internet sitesindeki haberine göre, Tel Aviv'in ABD'nin örgördüğü yardım kesintisi konusunda henüz resmi bir açıklama yapmadığını ancak Washington'daki muhafazakarların bu duruma sert tepki göstermeye hazırlandığını belirtti. Muhafazakarlar, İsrail'in Hamas, İran ve Hizbullah tarafından tehdit altında olduğu bir dönemde, Obama'nın İsrail'in füze savunma sistemine yardımda kesintiye gitmesinin kabul edilemeyeceğini belirtiyor. Başkan Obama 2013 bütçesinde ABD füze savunma sisteminde de önemli oranda kesintiye gidiyor. Balistik füze savunma sistemi için ayrılan 9.7 milyar dolarlık bütçeden 700 milyon dolar kesintiye gidildi.