Ötenazi kliniğindeki ölümü canlı yayınladılar

C

İsviçre'de motor-nöron hastalığına yakalandıktan sonra ölmeye karar veren 57 yaşındaki iş adamı, ötenazi kliniğinde ölümcül dozda bir ilaç verilerek öldürüldü.

1 MİLYONDAN FAZLA KİŞİ İZLEDİ

BBC'nin ''Nasıl Ölmeli'' belgesel programında 57 yaşındaki iş adamının son anlarını yayınlaması tartışmalara neden oldu. Ölen adamın eşi belgeseli beğendiğini söylerken bazı yardım dernekleri olayı rahatsız edici olarak tanımladılar. Birçok tartışmaya neden olan film 1.2 milyondan fazla kişi tarafından izlendi. BBC'nin Simon Binner'in ölümünü yayınlandığı belgeseli izleyenlerin çoğu göz yaşlarına boğulduklarını söylediler. İş adamının ölüm döşeğinde eşine son mesajını yolladıktan sonra hayatına son veren serum cihazını açtığı anlar yüz binlerce insanın dikkatini çekti.

Ötenazi kliniğindeki ölümü canlı yayınladılar

''ÖTENAZİ İÇİN GEÇERLİ BİR SEBEP''

Ölümcül hastalığa yakalanan adamın serumu aldığı sırada yüzünde oluşan gülümseyi gören izleyiciler bu durumdan fazlasıyla etkilendi. Yayıncı Clare Balding, iş adamının son anlarını gözyaşları içinde izlediğini söylerken, ITV kanalı sunucusu ise ölen adamın durumunun ötenazi için geçerli bir sebep olabileceğini söyledi.

Ötenazi kliniğindeki ölümü canlı yayınladılar

SADECE 10 ŞİKAYET ALDI

BBC, İsviçre Basel'deki bir ötenazi kliniğinde ölen adamın cansız bedenini de yayınlamayı planladı fakat gelen tepkiler üzerine son anda yayınlamaktan vazgeçti. Tartışmalara rağmen BBC, belgesel hakkında sadece 10 şikayet aldı. Simon Binner'in yürek burkan son sözleri: Merhaba Debbie, seni çok sevdim, seni hak etmedim çünkü çoğu kez sana karşı huysuzca davrandım. Ama seni gerçekten çok seviyorum Debbie. Birbirimizi bulduğumuz için çok şanslıyız. Yaşadığımız bu acı olayın en iyi yanlarından biri 10 ay boyunca birçok şey üzerine konuşacak zamanımız oldu. Zaman hiç kimse için durmaz, seni çok seviyorum Debbiel. Hoşçakal...

Ötenazi kliniğindeki ölümü canlı yayınladılar