Euro
10.0676
-0.11%
Dolar
8.5484
-0.18%
Altın
495.62
-0.39%
Borsa
1.352
-0.86%
Bitcoin
287.588
3.23%
26ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 26 C

  Pakistan'da muhalifler yürüyüşe geçti

  Pakistan'da Başbakan Navaz Şerif'in istifasını isteyen onbinlerce kişi, parlamento binasına yürüyüşe geçti.
  • 20.08.2014 - 03:08
  Pakistan'da muhalifler yürüyüşe geçti

  pakistan

  Maske takan, tel makasları taşıyan hükümet karşıtı göstericilerin, başkent İslamabad'da "Kırmızı Bölge" olarak adlandırılan, parlamentonun yanısıra devlet başkanlığı ve başbakanlık resmi konutları ve çok sayıda diplomatik misyona ev sahipliği yapan bölgeye giden yollardaki konteynerleri vinçle kaldırdığı, polisin göstericilere müdahele etmediği gözlendi. 

  Pakistan Adalet Hareketi ve Pakistan Halk Hareketi destekçilerinden oluşan göstericiler, yürüyüş sırasında "Navaz git" sloganı atarken, şu ana kadar bölgede herhangi bir çatışma yaşanmadı. 

  Göstericiler arasında kadın ve çocukların yer aldığı, başbakanlık konutunun güvenliğinin asker tarafından sağlandığı görüldü. 

  Pakistan Adalet Hareketi Lideri İmran Han, Başbakan Navaz Şerif'e istifa etmesi için verdiği 48 saatin sona ermesinin ardından "Kırmızı Bölge" olarak adlandırdığı hükümet binalarına gireceklerini açıklamıştı. Pakistan Halk Hareketi Lideri Tahir-ul Kadri de devrim yapma iddiasıyla haziranda ülkeye dönerek hükümetin istifasını istemişti.

  İmran Han, Pakistan'da geçen yılki genel seçimlerde hile yapıldığını iddia ediyor. Pakistan Adalet Hareketi, 14 Ağustos'tan bu yana Başbakan Şerif'in istifası talebiyle hükümet karşıtı gösteriler düzenliyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir