Euro
15.4209
0.68%
Dolar
13.5917
0.46%
Altın
794.9830
0.70%
Borsa
1,971.82
-0.40%
Bitcoin
573.914
0.49%
4ºC
İstanbul
Bulutlu 4 C
  Panama belgelerinin ardından İzlanda'da protesto

  Panama belgelerinin ardından İzlanda'da protesto

  Panama belgeleri sızıntısından en çok etkilenen isim İzlanda Başbakanı Gunnlaugsson oldu. İzlanda'da binlerce kişi sokağa döküldü.
  • Ajanslar
  • 05.04.2016 - 08:44

  Yüzlerce politikacı, işadamı, sporcu ve sanatçının Panamalı mali hukuk firması Mossack Fonseca aracılığıyla karıştığı off-shore işlemler ve şirketlere dair belgelerin ortaya çıkması büyük yankı yarattı.

  Panama belgelerinin ardından İzlanda da protesto #1
  (Milyar dolarları nasıl sakladın?)

  Panama belgelerinin ardından İzlanda'da protesto VİDEO

  PANAMA'DA "BAŞBAKAN İSTİFA" PROTESTOSU

  Panama belgeleri sızıntısından en çok etkilenen isim İzlanda Başbakanı Gunnlaugsson oldu. İzlanda’da binlerce kişi Gunnlaugsson'un istifası için eylem yaparak sokağa çıktı. Nüfusu 300 bin olan ülkede, halkın büyük çoğunluğu sokağa çıkmış oldu.

  Panama belgelerinin ardından İzlanda da protesto #2

  DENİZAŞIRI ŞİRKETİ ORTAYA ÇIKMIŞTI

  Söz konusu eylem sızıntı iddialarının çıktığı ülkelerde bir ilk olurken, Başbakan Gunnlaugsson'un Panama belgelerinde eşine ait denizaşırı şirket olduğu ortaya çıkmıştı. Dahası Gunnlaugsson, bu şirketi İzlanda yasaları gereği açıklamak mecburiyetinde olduğu için eşine 1 dolar karşılığında devrederek üzerinden atmıştı.

  Panama belgelerinin ardından İzlanda da protesto #3

  MUHALEFET ERKEN SEÇİM ÇAĞRISI YAPTI

  Tüm bunların ortaya çıkması İzlanda’yı karıştırdı. Muhalefet Parlamento’ya erken seçim çağrısı yaparken, Panama belgelerinin ortaya çıkışı sonrası Başbakan Sigmundur David Gunnlaugsson üzerindeki istifa baskısı da arttı.

  Panama belgelerinin ardından İzlanda da protesto #4

  BİNLERCE KİŞİ İSTİFA İSTEDİ

  İzlanda'nın başkenti Reykjavik'te parlamento binası önünde toplanan ve yerel basına göre binlerce kişiyi bulan eylemciler, Panama belgelerinde eşine ait denizaşırı (offshore) şirket olduğu ortaya çıkan Başbakan Gunnlaugsson'un istifasını istedi.

  Panama belgelerinin ardından İzlanda da protesto #5

  Panama belgelerinin ardından İzlanda da protesto #6

  İZLANDA

  Başbakan Sigmundur Gunlaugsson ve hükümet üyelerinin yarısının gizli offshore şirketlerde hisseleri bulunduğu iddiaları üzerine hükümet karşıtı protestolar patlak verdi. Başbakanın istifası isteniyor.

  Panama belgelerinin ardından İzlanda da protesto #7

  FRANSA

  Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, vergi kaçırmak için kullanıldığı iddia edilen offshore hesaplarının afişe edilmesini “İyi haber” olarak nitelendirdi. Hollande, “Bu bilgiler çıktıkça soruşturma ve davaların açılacağı konusunda sizi temin ederim. Bu ifşaatlar iyi haber çünkü vergi gelirlerini artıracak” dedi.

  Panama belgelerinin ardından İzlanda da protesto #8

  Panama belgelerinin ardından İzlanda da protesto #9

  AVUSTRALYA

  Dünyanın en büyük dördüncü off-shore hukuk firması Panama Mossack Fonseca’dan sızan belgeler üzerine harekete geçen Avustralya Vergi Müdürlüğü, 800 Avustralyalının hesaplarını incelemeye aldı.

  Panama belgelerinin ardından İzlanda da protesto #10

  Panama belgelerinin ardından İzlanda da protesto #11

  AVUSTURYA

  Avusturya Raiffeisen Bankası’nın, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nun vergi kaçırmasına yardımcı olduğu iddiası üzerine banka hakkında soruşturma açıldı.

  ALMANYA

  Başbakan Angela Merkel’in sözcüsü, “Uluslararası toplum bu tür mali oyunların üzerine gitmeli” açıklamasını yaptı. Maliye Bakanlığı, “Karanlık işler açığa çıkarılacak” açıklamasında bulundu.

  Panama belgelerinin ardından İzlanda da protesto #12

  İNGİLTERE

  Belgelerde adı geçen Başbakan David Cameron’ın 2010’da ölen babası Ian Cameron’ın hesapları incelemeye alındı.

  NORVEÇ

  Off-shore işlemlerde adı geçen DNB bankası hakkında soruşturma açıldı.

  RUSYA

  Kremlin, Putin hakkındaki iddiaları “Putinfobik” olarak niteledi ve Putin’i karalama kampanyasınn bir parçası olduğunu ileri sürdü.

  Panama belgelerinin ardından İzlanda da protesto #13


  Görüş Bildir