Euro
10.7467
0.69%
Dolar
9.2611
0.91%
Altın
526.09
-0.78%
Borsa
1.41
-0.16%
Bitcoin
559.645
-1.64%
16ºC
İstanbul
Hafif yağmur 16 C

  Papa Françis bu kez Ermeni Soykırımı demedi

  Papa Françis, Ermeni Soykırımı açıklamalarının ardından bu kez ağız değiştirerek "Büyük Ermeni trajedisi" dedi.
  • Ajanslar
  • 22.06.2015 - 16:08
  Papa Françis bu kez Ermeni Soykırımı demedi

  papa

  12 Nisan'da düzenlediği ayinde 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelemesinin ardından Vatikan-Türkiye arasında diplomatik krize yol açan Papa Françis, bu kez farklı bir ifade kullandı. Papa Françis, 1915 olaylarından "Büyük Ermeni trajedisi" olarak söz etti.

  Katoliklerin ruhani lideri Papa Françis, ailesinin 1930'lu yıllarda Arjantin'e göç etmiş olduğu Torino kentini ziyaret etti. İki günlük ziyareti sırasında binlerce Hristiyanla buluşan Papa Françis, yaptığı konuşmada barış mesajı verdi. Papa Françis, silah üreten ya da satanları ağır bir dille eleştirirken onları "iki yüzlü" olmakla suçladı.

  "BU İKİ YÜZLÜLÜKTÜR"

  Parçalı 3. Dünya Savaşı yaşandığı tezini yineleyen Papa Françis, "Avrupa'da, Afrika'da, Ortadoğu'da, diğer ülkelerde savaş var. Hristiyan olduğunu söyleyen insanların, yöneticilerin, silah üretmesi beni düşündürüyor. Bu iki yüzlülüktür" dedi.

  "BÜYÜK ERMENİ TRAJEDİSİ YAŞANDI"

  "Geçtiğimiz yüzyılda neler oldu bir bakalım" diye sözlerine devam eden Papa Françis, "Büyük Ermeni trajedisi yaşandı. Bir milyondan fazla kişi öldü. O zamanın büyük güçleri kendi savaşlarıyla ilgileniyordu" diye konuştu.

  Yahudi soykırımı ve Stalin dönemindeki kamplardan da bahseden Papa Françis, "Büyük güçlerin bu sırada bir pasta gibi Avrupa'yı bölmekle meşgul olduğunu" söyledi.

  TORİNO KEFENİ ÖNÜNDE DUA ETTİ

  Papa, ziyareti sırasında "Torino Kefeni" olarak adlandırılan Hazreti İsa’nın çarmıhtan indirildikten sonra sarıldığı iddia edilen keten kumaşın önünde dua etti. "Torino Kefeni"nin 10. yüzyılda İstanbul’da sergilendiği ileri sürülüyor. Yapılan karbon testlerde 13. yüzyıla ait olduğu belirlense de kumaş dini çevrelerde değerini korumaya devam ediyor.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir