Euro
15.4336
0.65%
Dolar
13.6151
1.32%
Altın
793.9720
1.00%
Borsa
1,979.83
-5.08%
Bitcoin
572.627
-0.07%
3ºC
İstanbul
Açık 3 C

  Papa Franciscus'dan ilginç Avrupa benzetmesi

  Papa Franciscus, ziyarette bulunduğu Strasbourg'da yaptığı konuşmasında Avrupa'yı yaşlı bir büyükanneye benzetti.
  • 25.11.2014 - 15:18
  Papa Franciscus'dan ilginç Avrupa benzetmesi

  papa

  Katolik aleminin ruhani lideri Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, günübirlik resmi ziyarette bulunmak üzere Strasbourg'a geldi.  Avrupa Parlamentosu'nda konuşan Papa Franciscus, Avrupa'nın sorunlarından bahsederek başta nüfus yaşlanması olmak üzere, işsizlik, insan hakları, çevre, terör, göç meseleleriyle ilgili sorunlar ve olası çözümlere değindi.

  NÜFUS HIZLA YAŞLANDI

  Papa Franciscus, Avrupa'da bugün en önemli sorunun yalnızlık ve yaşlılık olduğuna vurgu yaparak hem gençlerin hem yaşlıların giderek yalnızlaştığını belirtti. Yalnızlığın ve giderek yaygınlaşan bireysel yaşam biçiminin ekonomik krizlerin sonucu olduğunu söyleyen Papa Franciscus, Avrupa nüfusunun hızla yaşlandığı ve verimsizleştiğini ifade etti.

  AVRUPA, YAŞLI BİR BÜYÜKANNEYE BENZİYOR

  "Avrupa bugün tüm enerjisini ve doğurganlığını kaybetmiş bir büyükanne gibi" ifadesini kullanan Papa Franciscus, Avrupa'nın tüm cazibesini kaybederek sadece kurumların teknik işleyişleriyle ilgilenen bürokratik bir yapıya dönüştüğünü kaydetti.

  Papa Franciscus dan ilginç Avrupa benzetmesi #2

  İŞ GÜVENLİĞİNE DE DEĞİNDİ

  Papa Franciscus, Irak'ta IŞİD teröründen etkilenen Hristiyan azınlıklara da işaret ederek dünyanın çeşitli yerlerinde Hristiyan azınlıkların evlerinden edildiği, zulme ve haksızlığa uğradığı, öldürüldüğünü de dile getirdi. İşsizlik konusunda da yeni iş imkanları yaratmaya izin verecek yeni politikaların desteklenmesi zamanının geldiğine vurgu yapan Papa Franciscus, bir yandan iş ve iş imkanlarının arttırılması öte yandan iş güvenliğinin tamamen sağlanması gerektiğini söyledi.


  Görüş Bildir