Euro
10.1402
0.81%
Dolar
8.6468
1.42%
Altın
487.98
1.55%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
419.111
2.61%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 28 C

  Papa Franciscus'tan Suriyeli sığınmacılar için çağrı

  Papa Franciscus, tüm Avrupa'daki Katoliklere, papazlara ve manastırlara, Suriyeli sığınmacılara kapılarını açma çağrısında bulundu.
  • AA
  • 07.09.2015 - 10:55
  Papa Franciscus'tan Suriyeli sığınmacılar için çağrı

  papa

  Katolik aleminin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, tüm Avrupa'daki Katoliklere, papazlara ve manastırlara, ülkelerindeki savaş ve yokluktan kaçmaya çalışan Suriyeli sığınmacılara kapılarını açma çağrısında bulundu.

  Vatikan'ın ünlü Aziz Petrus Meydanı'nda halka seslenen Papa, "Ülkelerindeki savaş ve açlıktan kaçan, yaşama umuduyla yollara düşen on binlerce sığınmacının trajedisi karşısında İncil, çaresizlere, terk edilenlere komşuluk etmemizi ve onlara umut vermemizi öğütler" dedi.

  ÜLKENİZDE KALIN DEMEK YETERLİ DEĞİL

  Suriyelilere "Cesur olun, ülkenizde kalın" demenin yeterli olmadığını belirten Papa Franciscus, "Vatikan'dan başlayarak Avrupa'daki her bir dini topluluk, her bir manastır, her bir ibadethane sığınmacı bir aileye kapılarını açabilir" diye konuştu.

  Papa Franciscus Vatikan'ın da iki sığınmacı aileye kapılarını açacağını açıkladı. Vatikan sözcülerinden Rahip Ciro Benedettini, Vatikan'a hangi ailelerin kabul edileceğine Papa'nın yoksullara yardımdan sorumlu baş danışmanının karar vereceğini söyledi. İtalya'da ülkelerini terk edip Avrupa'ya sığınmaya çalışan yaklaşık 120 bin kişi bulunuyor.

  27 BİN BÖLGE VAR

  Vatikan kaynaklarına göre, Avrupa'da Katolik kiliselere ve papazlara bağlı 27 binden fazla bölge bulunuyor. Her bir bölgenin dört kişilik bir aileye kapılarını açması durumunda 108 binden fazla sığınmacının barınacak bir yeri oluyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir