Euro
10.7467
0.69%
Dolar
9.2611
0.91%
Altın
526.09
-0.78%
Borsa
1.41
-0.16%
Bitcoin
561.911
-1.07%
15ºC
İstanbul
Hafif yağmur 15 C

  Papa'nın Fas ziyareti

  Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis, Müslüman ülke Fas'a iki günlük ziyaret gerçekleştirdi.
  • Haber Merkezi
  • 31.03.2019 - 16:33
  Papa'nın Fas ziyareti

  Papa Francis, seyahat başlamadan önce Twitter hesabında bir açıklama yaparak, dinler arası diyalog mesajı verdi.

  Papa, Müslüman ve Hristiyanların, insanları kardeş olarak yaratan Tanrı'ya inandığını belirtirken iki din mensuplarının, birbirlerinin farklılığına saygı duyduğunu kaydetti.

  Papa nın Fas ziyareti #1

  KONVOYDA PANİK

  Papa Francis'i karşılayan Kral Muhammed, üstü açık aracında konvoy ile ilerlerken bir kişi, araca doğru koştu. Kralın aracı hafifçe yavaşlarken araca koşan kişi, güvenlik güçlerince hemen etkisiz hale getirildi. Araca koşan kişinin, ne yapmaya çalıştığı henüz anlaşılamadı.

  Papa nın Fas ziyareti #2

  KUDÜS MUTABAKATI

  Fas'ı ziyaret eden Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis, ziyaretinin dinler arası diyalog ve tanışma için bir fırsat olduğunu söyledi. Fas Kralı 6. Muhammed ile Papa, Kudüs'ün çok dinli bir şehir özelliğini koruma ve geliştirme çağrısında bulunulan 'Kudüs Beyannamesi'ni imzaladı.

  Papa nın Fas ziyareti #3

  Beyannamede; insanlığın ortak mirası, buluşma noktası ve üç dinin mensuplarının barış içinde bir arada yaşamasının sembolü olan Kudüs'ün korunması çağrısı yapıldı. Kudüs'ün çok dinli bir şehir özelliğini koruma ve geliştirme çağrısında bulunulan beyannamede; üç dinin ibadet hakkının, barış ve kardeşliğin geleceği için garanti altına alınması gerektiği belirtildi.

  Papa nın Fas ziyareti #4

  AYİN DÜZENLEDİ

  Öte yandan Papa, ziyareti sırasında ayin yönetti. Katolikler ile bir araya gelen Papa, ikinci kez Müslüman bir ülkeye gitti.

  Papa nın Fas ziyareti #5

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir