Dolar
7.9394
1.6217%
Euro
9.3959
1.4226%
Altın
1902.05
-1.1726%
Borsa
1198.32
-1.0887%
G. Altın
485.739
0.4657%
Bitcoin
102953.45
3.0669%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 21 C
  Paris'te Halep protestosu

  Paris'te Halep protestosu

  Paris'te, Suriye'deki rejim güçlerinin Halep'te sivillere yönelik son saldırıları ve uluslararası toplumun ilgisizliği protesto edildi.
  • AA
  • 14.12.2016 - 03:03

  Fransa'nın başkenti Paris'te içinde siyasetçi, insan hakları savunucuları ve Suriyelilerin bulunduğu bir grup, Suriye'de rejim güçlerinin Halep'teki sivillere yönelik saldırılarını protesto etti.

  FRANSIZ YETKİLİLERE SESSİZ KALMAYIN ÇAĞRISI

  Elysee Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve İçişleri Bakanlığı yakınında toplanan yüzden fazla kişi, Fransız yetkililere ve uluslarası topluma rejim ve destekçilerinin özellikle Doğu Halep'te imza attığı katliama sessiz kalmamaları çağrısında bulundu.

  Paris te Halep protestosu #1

  "HALEP İNSANLIĞIN MEZARI OLDU"

  Avrupa Ekoloji ve Yeşiller Partisi (EELV) ve Solidaires adlı sendika tarafından desteklenen gösteride en çok atılan sloganlar "Katil Beşşar, işbirlikçi Obama", "Katil Putin, işbirlikçi BM" ve "Katil Beşşar, işbirlikçi sessizliğiniz" oldu.
  Suriye bayraklarının dalgalandırıldığı protestoda ayrıca "Sessizliğe son. Suriye'de çocuklar bombardıman altında. Tepki gösterin", "Halep, insalığın mezarı oldu" ve "Suriye'deki asıl terörist Rusya" sloganlarını taşıyan pankartlar dikkati çekti.

  "NE DEAŞ NE BEŞŞARLI BİR SURİYE"

  Gösteri sonrası okunan bildirgede, protestocular "ne DEAŞ ne Beşşarlı bir Suriye" düşüncesi ile yola çıktıklarını ve "Halep'te ölen insanlığa karşı yapılabilecek asgari şeyin protesto etmek olduğunu" ifade etti.

  Günün ilerleyen saatlerinde Rusya'nın Paris Büyükelçiliği önünde tekrar bir araya gelen protestocuların bir hafta boyunca Paris'in çeşitli meydanlarında toplanması bekleniyor.

  Paris te Halep protestosu #2

  "AKAN KANI DURDURMALARI GEREKİR"

  Val-du-Marne Senatörü Esther Benbassa, uluslarası toplumun kayıtsızlığını eleştirerek, "Charlie Hebdo için toplanan devlet adamları şimdi nerede? Bugün onların hepsinin BM ile beraber Suriye'ye gitmesi, akan kanı durdurması gerekir." dedi.

  Tarihte benzer insanlık suçları işlenmesine karşın halen ders çıkarılmadığının altını çizen Benbassa, "Bugün Suriye'de yaşananlar Avusturya veya İsveç'te olsaydı o zaman herkes harekete geçmişti." şeklinde konuştu.

  Görüş Bildir