Dolar
6.7545
0.0251%
Euro
7.6631
0.0679%
Altın
1713.76
-0.0262%
Borsa
109536.92
0.39%
G. Altın
372.279
0.0389%
Bitcoin
66034.62
0.1872%
18ºC
İstanbul
Açık 18 C

  Pentagon: Irak ordusunun IŞİD'le savaşma iradesi yok

  ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, IŞİD'in Irak'ın Ramadi kentini ele geçirmesiyle ilgili, "Irak ordusunun savaşma iradesi yok" dedi.
  • 25.05.2015 - 12:23

  Pentagon: Irak ordusunun IŞİD'le savaşma iradesi yok

  ö

  CNN yayınına katılan Carter, Irak güçlerinin IŞİD militanlarına göre sayıca çok üstün olmasına karşın geri çekilmeyi tercih ettiğini söyledi. BBC Türkçe'de yer alan habere göre, mevcut tabloyu 'Son derece düşündürücü' diyerek yorumlayan Savunma Bakanı Carter, "Irak ordusuna eğitim verebiliriz. Silah verebiliriz. Ancak açıkçası savaşma iradesini biz veremeyiz" dedi.

  "NİHAİ ZAFERİ IRAK ORDUSU KAZANMALI"

  Savunma Bakanı Carter, eğit-donat programlarının devam edeceğini kaydetti ve 'ümidimiz bu programların savaşma iradesini de oluşturması' dedi. Carter, IŞİD'in yenilgiye uğratılması için hava desteği verebileceklerini ancak 'nihai zaferi' karada Irak ordusunun kazanması gerektiğini de belirtti. Carter, "IŞİD'in yenilgiye uğratılmasına katkı sağlayabiliriz. Ancak Irak'ı huzura biz kavuşturamayız. Kazanılacak zaferleri biz sürdürülebilir kılamayız. Bunu ancak Iraklılar yapabilir. Daha net konuşmak gerekirse ülkenin batısındaki Sünni aşiretler yapabilir" dedi.

  IRAK'TAN TEPKİ GELDİ

  Irak Savunma ve Güvenlik Komitesi ise ABD Savunma Bakanı'nın bu sözlerine itiraz etti ve açıklamaları 'gerçek dışı ve temelsiz' diye niteledi. Irak Parlamentosu'nun Savunma ve Güvenlik Komisyonu Başkanı Hakim El Zamili ise Carter'ın açıklamalarına tepki göstererek "ABD Ramadi için düzgün ekipman ve hava desteği sağlayamadı. Şimdi de suçu başkalarına atmaya çalışıyor" dedi.

  Irak hükümeti Ramadi, çevresine Şii milisleri konuşlandırmış durumda. Bağdat, IŞİD'in ilerleyişini durdurmak için İran destekli Şii birliklerin rol oynamasını istiyor. Cumartesi günü yürütülen harekatlarda Şii milisler Anbar vilayetinin başkenti olan Ramadi'nin doğusundaki Huseybe kasabasını IŞİD'den geri aldı. Bölgede şiddetli çatışmaların devam ettiği belirtiliyor.

  Görüş Bildir