Petrol
109.66
-1.69%
Euro
16.26
0.88%
Dolar
15.57
0.57%
Altın
914.72
-0.76%
Borsa
2424
0.18%
Bitcoin
474.268
-0.17%
20ºC
İstanbul
Güneşli 20 C

  Pentagon: IŞİD ile savaş halindeyiz

  Obama yönetimi, terör örgütü IŞİD ile mücadele için savaş terimini kullandı.
  • 13.09.2014 - 01:10
  Pentagon: IŞİD ile savaş halindeyiz

  Pentagon: IŞİD ile savaş halindeyiz #1

  ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, dün bazı Amerikan televizyonlarına verdiği röportajda, IŞİD ile mücadele için “savaş” kelimesini kullanmaktan kaçınarak, bunu daha çok “geniş çaplı terörle mücadele” olarak görmek gerektiğini belirtmişti.

  Kerry, CNN’e verdiği mülakatta, “Bazıları bunu (stratejiyi), IŞİD ile savaşmak olarak düşünmek istiyorsa düşünebilir ama gerçek şu ki bu, değişik bölümleri olan büyük bir terörle mücadele operasyonu” dedi. CBS Haber’e verdiği röportajda da Kerry, “Bu bir terörle mücadele operasyonu. Bence bunun için 'savaş' terimini kullanmak yanlış” ifadesini kullandı.

  Ancak, Obama yönetiminden Kerry’nin bu sözlerine bugün “düzeltme” geldi. Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, konuyla ilgili soru üzerine, Obama’nın bu planının geçmişteki Irak Savaşı'ndan farklı olduğuna işaret ederek, IŞİD’in yok edilmesinin “uluslararası koalisyonla” yapılacağını ifade etti. Earnest, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Bu, IŞİD’e karşı ABD şeklinde bir durum değil. IŞİD, dünyayla savaşa girmeye hazır olduğunu belirtti, Başkan da bu tehdide karşı koymak için uluslararası koalisyona öncülük etmek için harekete geçti. Sonuçta, IŞİD’in gücünün azaltılması ve yok edilmesinden uluslararası koalisyon sorumlu olacak. Buradan şu sonuca varabilirsiniz ki; ABD, IŞİD ile savaş halindedir, aynı El Kaide ve bağlantılarıyla dünya genelinde savaş halinde olduğu gibi.”

  Pentagon Sözcüsü John Kirby de “Şurada bir yanlış anlaşılma olmasın: IŞİD ile savaş halindeyiz” dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir