Euro
15.4834
-0.43%
Dolar
13.6405
-0.34%
Altın
781.8
-0.39%
Borsa
2.005
0%
Bitcoin
696.039
-1.25%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C
  Erdoğan'ın milli para çağrısına Rusya'dan olumlu yanıt

  Erdoğan'ın milli para çağrısına Rusya'dan olumlu yanıt

  Erdoğan’ın ticareti milli para birimleriyle yapma çağrısına yanıt veren Kremlin, bunu bütün ülkelerle gerçekleştirmek için çabaladıklarını söyledi.
  • Haber Merkezi
  • 13.08.2018 - 12:50
  • Güncelleme : 13.08.2018 - 13:54

  Erdoğan ın milli para çağrısına Rusya dan olumlu yanıt #1

  Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le telefon görüşmesi sırasında mali yardım talebinde bulunmadığını söyleyen Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, bu konuda varsayımlara dayalı önermelerde bulunmanın yerinde olmayacağını belirtti.

  MALİ YARDIM TALEBİ GELMEDİ

  Peskov'a bugünkü basın toplantısında Türkiye'deki ekonomik durumla bağlantılı olarak Ankara'dan mali yardım talebi gelip gelmediği soruldu.

  Peskov, "Hayır, herhangi bir talep gelmedi. Her zaman gündemde önemli yer tutan somut büyük projeler istişare ediliyor. Türk Akımı doğalgaz boru hattı ve Akkuyu NGS gibi enerji projeleri konuşuluyor. Bunun yanında, faaliyetleri daha somut hale getirilmesi gereken ortak yatırım fonu mevcut ve şirketlerimiz işbirliği yapıyor. Genel olarak, bu konular ele alınıyor." yanıtını verdi.

  TÜRKİYE'YLE TİCARET MİLLİ PARALARLA YAPILACAK

  Erdoğan’ın ticareti milli para birimleriyle yapma çağrısına yanıt veren Peskov, bunu bütün ülkelerle gerçekleştirmek için çabaladıklarını söyledi.

  Erdoğan'ın çağrısı hakkında açıklama yapan Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, bütün dış ticaretin milli para birimleriyle gerçekleştirilmesini istediklerini dünyaya duyurdu. Türkiye'yle yaptıkları görüşmelerde bu konunun birden çok kez gündeme geldiğini vurguladı. Ancak bu modelin uygulamaya konması için detaylı çalışma gerektiğini hatırlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumartesi günü Türkiye'nin Çin, Rusya ve Ukrayna'yla ticaretini milli para birimleriyle yapmak için çalışmalara başladığını açıklamıştı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir