Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
473.150
-2.96%
23ºC
İstanbul
Güneşli 23 C

  Pistorius davasında karar tartışma yarattı

  Güney Afrika'da Pretoria North Gauteng Yüksek Mahkemesince karara bağlanan Oscar Pistorius davası, medya, hukuk dünyası ve akademi camiasında tartışmalara neden oldu.
  • 13.09.2014 - 05:25
  Pistorius davasında karar tartışma yarattı

  Pistorius davasında karar tartışma yarattı #1

  Yüksek Mahkeme Hakimi Thoko Mapisa’nın, Pistorius’un beklenenin aksine kasıtlı cinayetten değil "dikkatsizlik sonucu meydana gelen adam öldürme suçundan" cezalandırılmasına karar vermesi, tepkilere yol açtı.

  Ulusal ve uluslararası medyada yankı bulan davanın sanığı, olimpiyatlara katılan ilk ampute atlet olarak tarihe geçen Pistorius, kız arkadaşı Reeva Steenkamp'ı öldürmekten yargılanıyordu.

  Yargıç, davayı savunan avukat Gerrie Nel’in delillerinin yetersizliğine hüküm verirken, Pistorius’un ateş etmeden önce düşünmeye zamanı olduğunu ve kendisine hakim olması gerektiğini, bu nedenle cinayetten yargılanacağını duyurdu.

  AA muhabirine konuşan avukat, yazar James Pusch Commey, ufak bir tuvalet kabinine saklanan kişiye dört el ateş açmanın bir dikkatsizlik olarak okunamayacağını söyledi.

  Kimsenin Pistorius’un kasıtlı bir şekilde kız arkadaşını öldürmekten ceza alacağını beklemediğini dile getiren Commey, ancak cinayetin kasıtlı bir şekilde gerçekleştiği noktasında kararın doğru olmadığını belirtti. Pistorius’un ikinci derece cinayetten yargılanması gerektiğini anlatan Commey, savunmasız birisine dört el ateş açmanın öfkeyle ve dikkatsizlikle açıklanamayacağını da sözlerine ekledi.

  Mahkeme dışında protestolara neden olan karara, İktidar Partisi ANC Kadın Kolları "Neden Bize Ölüm" pankartlarıyla tepkisini gösterirken, Pistorius’un karar esnasında gözyaşlarına boğulması, basında "teskin gözyaşları" olarak yer buldu.

  Olimpiyatlara katılan ilk ampute atlet olarak tarihe geçen ve kız arkadaşını ihmal suretiyle öldürdüğüne karar verilen Pistorius, mahkeme tarafından hapis cezasının kesinleşeceği 13 Ekim'deki duruşmaya kadar kefaletle serbest bırakıldı. Pistorius ayrıca kamuya açık bir restoranda tüfekle ateş etmekten de suçlu bulundu.

  Pistorius'un, cezasının kesinleşmesi durumunda, taksirle adam öldürmek suçundan 15 yıla kadar hapis cezası alabileceği ifade ediliyor.

  Cinayetle suçlanan 27 yaşındaki sporcu, 14 Şubat 2013'te "evine zorla giren birileri olduğunu düşünerek banyonun kapısından ateş ettiğini ve o sırada eski kız arkadaşının eve girdiğini fark edemediğini" ileri sürmüştü.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir