Dolar
6.7748
0.736%
Euro
7.4216
0.4167%
Altın
1706.03
-0.2759%
Borsa
104747.26
1.6723%
G. Altın
371.556
0.7973%
Bitcoin
60435.59
0.5932%
17ºC
İstanbul
Gök gürültülü sağanak yağış 17 C
  PKK ABD'den Stinger füzesi istedi

  PKK ABD'den Stinger füzesi istedi

  PKK'nın Suriye'deki kolu YPG, ABD'den aldığı silah desteğinin ardından şimdi de Stinger füzesi talebinde bulundu.
  • Ajanslar
  • 14.10.2015 - 11:45

  PKK ABD'den Stinger füzesi istedi

  Amerika, PKK'nın Suriye'deki kolu PYD'nin silahlı kanadı YPG'ye 110 palet silah gönderdi. Silahları YPG militanlarına Amerikan kargo uçakları indirdi.

  ABD'DEN PYD'YE SİLAH DESTEĞİ

  4 palet malzemenin bir konteynerı doldurduğu düşünüldüğünde ABD YPG'ye 27.5 konteyner dolusu silah ulaştırdı. Bu da önemli bir silah desteği anlamına geliyor. PYD/PKK sempatizanı bir haber sitesi de, ABD'nin PYD'ye yönelik silah desteğini "flaş" haber olarak duyurdu.


  PKK ABD'DEN STİNGER İSTEDİ

  Kamplarına F-16 bombası yiyerek 2 bin militan kaybeden terör örgütü, çareyi Stinger füzesi aramakta buldu. Örgüt, Suriye uzantısı PYD üzerinden ABD'den füze talebinde bulundu. PKK'nın, Suriye'nin kuzeyinde yer alan PYD'yi kullanarak ABD'den Stinger füzesi almaya çalıştığı, PKK'nın Suriye kolunun ABD'den bu yönde talepte bulunduğu öğrenildi. Stinger alçak irtifadaki uçak ve helikopterlere karşı kullanılan, bir kişi tarafından taşınabilen, omuzdan havaya ateşlenen hava savunma füze sistemi olarak biliniyor.

  SİLAHLAR PKK'YA

  PYD'nin bu talebine ABD'nin nasıl bir karşılık vereceği henüz bilinmiyor. PYD'nin "IŞİD'in elinde uçak olmasa da Esad rejiminin de baskısı altındayız. Kendimizi korumamız için bu silaha ihtiyacımız var" dediği belirtiliyor. ABD'nin, PYD'ye omuzdan havaya atılan ve savaş uçaklarına karşı etkili olan Stinger füzesi vermesi halinde bu silahlar PKK'ya transfer edilecek. F-16'ların terörle mücadele çerçevesinde yaptığı operasyonlarda Türk savaş uçaklarına karşı kullanılacak.

  ABD: "SİLAHLAR PKK'YA DEĞİL ARAPLARA GİTTİ"

  ABD Savunma Bakanlığı, Suriye'deki IŞİD karşıtı muhaliflere yapılan askeri malzeme yardımının PKK'nın Suriye kolu olan YPG'ye değil, Suriyeli Araplara gittiğini bildirdi. Amerikalı yetkili, "Biz Suriyeli Araplarla çalışıyoruz" ifadesini kullandı.

  Başbakan Davutoğlu, dün gazetecilerle yaptığı sohbette, "söz konusu silahların Türkiye'de kullanıldığı belirlenirse imha edileceğini" söylemişti.

  Görüş Bildir