Euro
15.2779
0.23%
Dolar
13.4425
0.13%
Altın
795.2330
-0.07%
Borsa
2,041.47
-0.03%
Bitcoin
567.795
-0.58%
5ºC
İstanbul
Çok bulutlu 5 C

  PKK'nın Irak'ta işlediği savaş suçları rapor oldu

  Uluslararası Af Örgütü, terör örgütü PKK'nın Irak'ta işlediği savaş suçlarını raporlaştırdı.
  • Ajanslar
  • 14.06.2015 - 05:59
  PKK'nın Irak'ta işlediği savaş suçları rapor oldu

  PKK nın Irak ta işlediği savaş suçları rapor oldu #1

  Terör örgütü IŞİD'in geçtiğimiz yıl işgal ettiği Sincar şimdi de PKK tehdidi altında. Aktörlerin ve savaşın yön değiştirdiği Sincar'da IŞİD militanlarının Yezidi Kürtlere gerçekleştirdiği katliamlar raporlarla gözler önüne serilirken bugün de PKK ve peşmerge kuvvetlerinin kontrolü altındaki bölgedeki Arap köylerinde kıyım yapılıyor.

  "ASAYİŞ" ADI ALTINDA KATLİAM

  İngiltere merkezli Uluslararası Af Örgütü'nün (Amnesty) yayınladığı Sincar raporunda, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'ne bağlı peşmerge kuvvetlerinin IŞİD'den temizlediği topraklara yerleşen PKK birliklerinin, 'Asayiş' adı altında kurduğu 'kolluk kuvvetleri'yle Arap köylerine girdiği, IŞİD'e destek vermekle itham ettiği köylüleri kadın ve çocuk dinlemeden öldürdüğü belirtildi. Araştırmasını iki köy üzerinde yoğunlaştıran Amnesty, Sincar'ın kuzeyinde bulunan Jiri ve Sibaya köylerinde yapılan katliamı belgelere dayandırarak yayımladı.

  İNFAZ, TECAVÜZ VE KADIN KAÇIRMA

  Amnesty'nin Nisan ayında gittiği Jiri ve Sibaya köylerinde yaşananlar IŞİD uygulamalarını aratmayacak nitelikte. Köylere giren PKK'nın 'Asayiş' güçleri, köy meydanına topladığı erkekleri ailelerinin gözü önünde infaz ediyor. Karşı çıkan, insani tepki veren kadınlarıysa ya 'tutukluyorlar' ya da cesetlerin yanına götürülerek orada infaz ediliyorlar. Katliamı yaşayanların birçoğu, tutuklanan kadınların bir daha geri dönmediğini belirtirken, birçoğu 'tutukluların' cinsel saldırıya uğramış olabileceğinden endişeleniyor.


  Görüş Bildir