Euro
15.5445
-0.03%
Dolar
13.6857
-0.01%
Altın
782.98
-0.24%
Borsa
2.005
1.19%
Bitcoin
703.646
-0.13%
9ºC
İstanbul
Çok bulutlu 9 C

  Pompeii'de efendi ve kölesinin kalıntıları bulundu

  Arkeologlar, İtalya'nın antik Roma kenti Pompeii'de bir kazıda MS 79’daki Vezüv Yanardağı patlamasında hayatını kaybeden 2 erkeğin ‘sıra dışı derecede iyi korunmuş’ kalıntılarını ortaya çıkardı.
  • DHA
  • 22.11.2020 - 13:46
  Pompeii'de efendi ve kölesinin kalıntıları bulundu

  İtalya'nın antik Roma kenti Pompeii’de arkeoloji parkı yetkilileri, Vezüv Yanardağı'nın M.S. 79'daki patlamasından kaçarken öldüklerine inanılan ve varlıklı bir adam ile kölesi olduğu düşünülen kişilerin kalıntılarının, kentin eteklerindeki bir villada yapılan kazılarda bulunduğunu açıkladı.

  Birbirlerine yakın yatan 2 adamın, şehir volkanik kül ile çevrelendiğinde patlamanın ilk aşamasından kaçtıklarını ancak ertesi gün meydana gelen patlamada hayatlarını kaybettikleri tahmin ediliyor.

  GENÇ ADAM, BİRKAÇ SIKIŞMIŞ OMURA SAHİP

  Uzmanlar, tahmini 18 ile 25 yaş arasında olan genç adamın birkaç sıkışmış omuru olduğunu ve bunun da kendilerini genç adamın ağır işçi veya köle olduğuna inanmaya ittiğini söyledi.

  Ayrıca genç adamın muhtemelen yünden yapılmış pilili tunik giydiği tahmin ediliyor.

  Tahmini 30 ile 40 yaşlarındaki diğer adamın ise özellikle göğüs bölgesi çevresinde daha güçlü bir kemik yapısına sahip olduğu ve aynı zamanda onun da bir tunik giydiği ifade edildi.

  Pompeii de efendi ve kölesinin kalıntıları bulundu #1

  VİLLANIN KORİDORUNDA BULUNDU

  Kalıntıların, villanın koridoru olabilecek bir yerde yatmış halde bulunduğu belirtildi.

  Park yetkilileri, önümüzdeki aylarda daha fazla kazı yapmanın, bulunan kişilerin nereye gittiğini ve lüks villada hangi rollere sahip olduklarını belirleyebileceğini açıkladı.

  Pompeii de efendi ve kölesinin kalıntıları bulundu #2

  PARK YÖNETİCİSİ: GERÇEKTEN OLAĞANÜSTÜ

  Park yöneticisi Massimo Osanna, ortaya çıkarılan kalıntılara dair 'gerçekten olağanüstü' ifadelerini kullanırken, İtalya Kültür Bakanı Dario Franceschini de Pompeii'nin bir çalışma ve araştırma yeri olarak öneminin altını çizdi.

  Koronavirüs önlemleri kapsamında şu anda ziyaretçilere kapalı olan arkeolojik alanda kazıların devam ettiği ve parkın, genellikle yılda 4 milyon turist tarafından ziyaret edildiği ifade edildi.

  Pompeii de efendi ve kölesinin kalıntıları bulundu #3

  Pompeii de efendi ve kölesinin kalıntıları bulundu #4

  Pompeii de efendi ve kölesinin kalıntıları bulundu #5

  Pompeii de efendi ve kölesinin kalıntıları bulundu #6

  Pompeii de efendi ve kölesinin kalıntıları bulundu #7

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir