Euro
10.0633
0.79%
Dolar
8.3449
0.47%
Altın
478.56
0.43%
Borsa
1.345
1.1%
Bitcoin
411.995
-6.89%
18ºC
İstanbul
Çok bulutlu 18 C
  Pompeo'dan Macaristan'a Türk Akımı'ndan vazgeçme çağrısı

  Pompeo'dan Macaristan'a Türk Akımı'ndan vazgeçme çağrısı

  Daha önce Türk Akımı'na karşı olduğunu açıklayan ABD, Orta Avrupa ülkelerine projeye destek vermeme yönünde telkinlerde bulunuyor.
  • Haber Merkezi
  • 12.02.2019 - 08:17
  • Güncelleme : 12.02.2019 - 08:17

  ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, 5 Orta Avrupa ülkesine yapacağı turuna başladı.

  Pompeo; Macaristan, Slovakya, Polonya, Belçika ve İzlanda'yı ziyaret edecek.

  ABD'Lİ YETKİLİ AÇIKLADI

  ABD Dışişleri Bakanlığı'nın bir üst düzey yetkilisi, "Macaristan'da, Merkez Avrupa'ya enerji tedarikinin çeşitlendirilmesini konuşmaya devam edeceğiz. Dışişleri Bakanı, Macaristan'ı, Krk Adası'ndaki sıvılaştırılmış doğalgaz ithalatı ve boru hattının yapımıyla ilgili projenin tamamlanmasına daha aktif katılmaya çağıracak ve Macaristan'ı Türk Akımı'na destekten vazgeçirmeye çalışacak." dedi.

  Pompeo dan Macaristan a Türk Akımı ndan vazgeçme çağrısı #1

  TÜRK AKIMI NEDEN ÖNEMLİ

  Türkiye, uzun yıllar Rus doğalgazını, Ukrayna, Romanya ve Bulgaristan üzerinden taşıyan Batı hattı üzerinden aldı. Türk Akımı ile de bu defa Rusya, gazını aynı güzergahtan tersine akıtmanın çalışmalarını yapıyor.

  Ukrayna–Rusya arasındaki sorunlar sebebiyle, bu defa Türkiye üzerinden Bulgaristan ve Romanya gibi ülkelere, hatta bazı çalışmalarla eski hat üzerinden gaz sevkiyatı söz konusu olacak. Türk Akımı Projesi, Gazprom’un Amsterdam merkezli South Stream Transport isimli şirketi de Avrupa Birliği’nde projenin geleceğini takip ediyor. Proje, South Stream olarak yola çıkmıştı. Bulgaristan ile sorunlar ortaya çıkınca, Rusya Devlet Başkanı Putin, güzergâhta değişiklik içeren kararıyla Türk Akımı Projesi’ni ilan etti. South Stream de yönetim sorumluluğunu üstlendi.

  Pompeo dan Macaristan a Türk Akımı ndan vazgeçme çağrısı #2

  Pompeo dan Macaristan a Türk Akımı ndan vazgeçme çağrısı #3

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir