Euro
10.0676
-0.11%
Dolar
8.5484
-0.18%
Altın
495.62
-0.39%
Borsa
1.352
-0.86%
Bitcoin
291.984
-0.10%
28ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 28 C

  Putin imzayı attı Kırım resmen Rusya'ya bağlandı

  Rusya Devlet Başkanı Putin, Kırım'ın resmen Rusya'ya bağlanmasını öngören yasayı imzaladı.
  • 21.03.2014 - 15:04
  Putin imzayı attı Kırım resmen Rusya'ya bağlandı

  Putin imzayı attı Kırım resmen Rusya ya bağlandı #1

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım ve Sivastopol'ün resmen Rusya'ya bağlanmasını öngören yasayı imzaladı.

  PUTİN, YASAYI İMZALADI

  Kremlin Sarayı'ndaki Ekaterinskiy Salonu'nda gerçekleşen törende, Putin, Parlamento'nun alt ve üst kanatlarının onayından geçerek masasına gelen, "Kırım ve Sivastopol'ün Rusya'ya bağlanması ve yeni federal bölgeler oluşturulmasını" öngören yasaya imza attı.

  TEMSİLCİ OLARAK OLEG BELAVENTSEV ATANDI

  İmza töreninde Parlamento'nun alt kanadı Duma'nın Başkanı Sergey Narışkin ve üst kanadı Federasyon Konseyi'nin Başkanı Valentina Matviyenko'nun yanı sıra milletvekilleri ve parti liderleri de hazır bulundu. Putin imzaladığı kararnameyle, "Kırım Federal Yönetim Bölgesi"nin kurulmasını emrederken, bu bölgeye kendi temsilcisi olarak Oleg Belaventsev'i atadı.

  RESMİ DİL; RUSÇA, UKRAYNACA VE KIRIM TATARCASI

  Yürürlüğe giren yasa ile, Rusya anayasasının 65'inci maddesinde değişikliğe gidildi ve 83 olan bölge sayısı 85'e çıkartıldı. Buna göre, Kırım'ın Rusya'ya tam olarak entegre edilmesi için 1 Ocak 2015 yılına kadar geçiş süreci işletilecek. Bu süreçte, genel ve yerel yönetim organlarının şekillendirilmesinin yanı sıra ekonomik, sosyal, askeri ve kanuni yapılanmalar tamamlanacak. Ayrıca, Kırım'ın resmi dili olarak "Rusça, Ukraynaca ve Kırım-Tatarcası" belirlendi. Kırım ve Sivastopol'ün Ukrayna ile olan sınırları, devlet sınırı kabul edilirken, bu bölgede sürekli yaşayanlar Rusya vatandaşı kabul edildi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir