Euro
14.5929
0.86%
Dolar
12.8858
0.54%
Altın
739.02
0.55%
Borsa
1.809
0%
Bitcoin
729.726
-1.11%
14ºC
İstanbul
Hafif yağmur 14 C

  Putin Suriye'deki ateşkesi değerlendirdi

  Rusya Devlet Başkanı Putin, Suriye'deki ateşkesin ülkedeki katliamı durdurmak için atılan gerçek bir adım olduğunu söyledi.
  • CHA
  • 23.02.2016 - 13:30
  Putin Suriye'deki ateşkesi değerlendirdi

  putin

  Suriye rejiminin ABD ve Rusya'nın 27 Şubat için anlaştığı ateşkese uyacağını açıklamasının ardından Putin'den açıklama geldi.

  OBAMA İLE TELEFONDA GÖRÜŞTÜ

  ABD Başkanı Barack Obama ile Suriye’deki ateşkesi görüştüklerini ve bir anlaşmaya vardıklarını açıklayan Putin, şunları söyledi:

  "ONAYIMIZI VERDİK"

  "Az önce ABD Başkanı Barack Obama ile telefon görüşmesini gerçekleştirdik. Arayan taraf Rusya’ydı ama hiç şüphesiz ilgi karşılıklıydı. Görüşme sırasında, Uluslararası Suriye Destek Grubu olarak bu ülkedeki silahlı eylemlerin durdurulmasına ilişkin Rusya ve ABD’nin ortak açıklamasına onayımızı verdik"

  "BU ÖRGÜTLERE KARŞI SALDIRILAR DEVAM EDECEK"

  Ateşkesin 27 Şubat’ta başlaması için tüm tarafların 26 Şubat öğlene kadar anlaşmaya uyacaklarını teyit etmesi gerektiğini söyleyen Vladimir Putin, “IŞİD, El Nusra ve BM Güvenlik Konseyi tarafından terörist olarak kabul edilen diğer gruplara gelince, bunlar tamamen anlaşmanın dışında kalıyor. Bu örgütlere karşı saldırılar devam edecek” diye konuştu.

  "SURİYE'DE İNSANİ YARDIMA İHTİYAÇ VAR"

  Suriye’de insani yardıma ihtiyaç olduğunu hatırlatan Rus lider, ABD-Rusya anlaşmasının terörizme karşı mücadelede örnek alınacağını belirtti. Rusya’nın Şam’la birlikte ateşkes için gerekenleri yapmak konusunda gereken tüm çabayı göstereceğinin altını çizen Putin, ABD’nin de muhalefetin benzer şekilde davranmasını sağlaması gerektiğini söyledi.

  "MUHALİGLER ASKERİ AKTİVİTELERE SON VERMEK ZORUNDA"

  Putin, Washington - Moskova anlaşmasına Ortadoğu ülkelerinin de destek vermesi çağrısında bulundu ve "Suriye’deki muhalifler, askeri aktivitelere son vermek zorunda" uyarısında bulundu.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir