Putin'den erotik içerikli seçim kampanyası

Putin'den erotik içerikli seçim kampanyası

Rusya'da cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Başbakan Vladimir Putin'in yandaşları, genç seçmenlere internet üzerinden erotik imalar içeren video kliplerle ulaşmaya çalışıyor.

PUTİN: İLK SEFER SEVEREK OLSUN

İnternet bu yılki seçimlerde geniş bir rol oynuyor. Putin muhalifleri de pek çok eylemlerini internet üzerinden örgütlüyor. Yeni yayınlanan videolarda, genç kızlar, 'ilk deneyim'leri konusunda kaygılı olduklarını anlatıp birbirlerine ya da çevrelerine, doktorlara ve hatta falcılara danışıyor. Ancak klibin sonunda bunun bir cinas olduğu, kadınların aslında ilk kez oy vermeye hazırlandıkları anlaşılıyor.
Konuştukları kişiler ise, onlara "ilk deneyimlerinin iyi geçmesi için" Vladimir Putin'i tavsiye ediyor. Reklamın sloganı "Putin: İlk sefer severek olsun" şeklinde.

Doktor tavsiyesi: Putin

Örneğin videolardan birinde bir genç kız; "Biliyorsunuz doktor, aslında severek karar verdim ama korkuyorum." diyor. Doktor da "Elbette anlıyorum; herkes ilk seferinde korkar" diye yanıt veriyor. Ve "Önemli olan tercihine güvenmektir. Sevginin temeli güvendir. Sen de tercihine güvenebilirsin" diye ekliyor.

"ONUNLA GÜVEN İÇİNDE OLURSUN"

Fonda romantik bir müzik çalarken, kamera Putin'in bir resmi üzerinde odaklanıyor. Daha sonra genç kız, neşeli bir şekilde seçim merkezine doğru yürürken görülüyor. Bir diğerinde ise, bu kez bir başka doktor, genç kıza "Önemli olan güvenli olduğundan emin olmaktır. Özellikle de, ilk seferde!" diyor.
Kamera yine Putin'in resmine dönerken, doktorun, "Onunla, güven içinde olursun" dediği duyuluyor. Klipleri Aldus ADV adlı reklam şirketi hazırlamış. Reklamları kimin sipariş ettiği ya da faturasını kimin üstlendiği açıklanmadı.
Dört klip, özel olarak hazırlanan www.perviiraz.ru adresli sitede yayınlanıyor. Sitede doğrudan Birleşik Rusya partisinin adı anılmıyor. Sitede yer alan yazılarda pek çok Rus gencinin seçimlerde oy kullanmadığı, genç nüfusun halkın yüzde 25'ini oluşturduğu ve pek çok genç için bu seçimin ilk sefer olabileceği belirtiliyor.

Sandık başında aşk

Putin'in partisi, daha önce kendi yayınlattığı reklamlarda, cinsel göndermelere başvurmaktan çekinmemişti. Birleşik Rusya'nın kampanya videolarından birinde, bir seçim merkezinde karşılaşan genç bir çift, cilveli bir şekilde oy kabinine birlikte giriyor ve ardından birlikte oy kullanıyor.

Reklamın sloganı "Birlikte yapalım"

Putin'in kampanya ekibi ayrıca, ülkenin en ünlü yıldızlarının yer aldığı "Neden oyumu Putin'e veriyorum" temalı bir reklam dizisi de hazırlattı.
Ancak kampanya, bazı yıldızların devlet yardımı alan projelerdeki konumları dolayısıyla katılma gereği duydukaları iddialarıyla gölgelendi.
4 Mart'ta düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Vladimir Putin'in ikinci tura gitmeye gerek kalmadan seçimi kazanması bekleniyor.
Eski bir KGB ajanı olan Putin, 2000-2008 yılları arasında sekiz yıl cumhurbaşkanlığı yapmış, ancak anayasal olarak üst üste üç dönem aday olamadığı için 2008'de başbakanlık görevini üstlenmeye soyunmuştu.
Ülkede cumhurbaşkanlığı görev süresi altı yıla uzatıldığı için, Putin seçimi kazanırsa, teorik olarak, 2024'e dek iktidarda kalabilir.