Putin'den seçim öncesi gövde gösterisi

Putin'den seçim öncesi gövde gösterisi

Rusya Başbakanı Vladimir Putin'e 4 Mart'ta yapılacak devlet başkanlığı seçiminde destek için düzenlenen mitinge yaklaşık 130 bin kişi katılırken, mitinge katılanlar için için getirilen seyyar mutfaklar Lujniki Stadyumu'nu panayır yerine çevirdi.

VATANIN SAVUNUCULARI BİZİZ

Rusya'nın başkenti Moskova'daki 89 bin 318 kişi kapasiteli Lujniki Stadyumu'nda düzenlenen mitinge katılıp katılmayacağı son ana kadar belli olmayan Putin, mitingin sonuna doğru sahneye çıkarak, mitingin Rusya'da bugün Vatan Savunucuları Günü nedeniyle tatil gününe denk geldiğini belirterek, ''Vatanın gerçek savunucuları biziz'' diye konuştu.

PUTİN'DEN GÖVDE GÖSTERİSİ

KİMSENİN İÇİŞLERİMİZE KARIŞMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ

Stadyumdaki koltukların yanı sıra sahayı dolduran kalabalığa, ''Rusya'yı seviyor musunuz?'' diye soran ve sorusuna ''Evet'' yanıtını alan Putin, ''Hiç kimsenin içişlerimize karışmasına ve istediklerini bize dayatmasına izin vermeyeceğiz çünkü bizim kendi isteklerimiz var. Biz fatihlerin ulusuyuz. Bu bizim genlerimizde var'' dedi. Putin, muhalifleri ima ederek, ''Lütfen yurt dışına kaçmasına ve vatanımıza ihanet etmesine izin vermeyin'' diye konuştu.

KAZANAN BİZ OLACAĞIZ

Putin, 4 Mart'ta yapılacak devlet başkanlığı seçimini kazanacaklarını ancak seçimi kazanmanın yeterli olmayacağını belirterek, ''Bizim adaletsizlik, yetkililerin kabalığı, yoksulluk ve eşitsizlik gibi üstesinden gelmemiz gereken çok sayıda sorunlar var. Ben büyük patronların ve sıradan vatandaşların doğru ve dürüst bir şekilde yaşadığı bir ülke hayal ediyorum. Bu bizi daha güçlü yapacak. Rusya için kavga devam ediyor. Kazanan biz olacağız'' ifadesini kullandı.

ÇORBA VE KAŞA DAĞITILDI

Muhalefet mitinge getirilenlerin büyük çoğunluğunun devlet çalışanı olduğu ve Moskova dışından otobüslerle taşındığını savunurken, mitinge katılanlar için Lujniki Stadyumu bahçesinde çeşitli devlet kurumları tarafından getirilen seyyar mutfaklarda halka çorba ve Rusların geleneksel yemeği olan ''Kaşa'' dağıtıldı.

Mitingde açılan pankartlarda, ''Bir olursak yenilmeyiz'', ''Benim tercihim Putin'', ''Oyum Putin'e'', ''Putin'e güveniyoruz'', ''Bahar çabuk gelse bile oyumun kime olduğu son derece net'' ve ''Başkanım Putin'' şeklinde pankartlar dikkati çekti.

OY VERİLECEK BAŞKA KİMSE YOK

Putin'e destek mitingine katılan Feodor adındaki Rus vatandaşı A.A'ya yaptığı açıklamada, mitinge Rusya'nın mevcut politikasının devamından yana olduğu için geldiğini belirterek, ''Siz de biliyorsunuz oy verilecek başka kimse yok. Bu olaylardan sonra bir şey değişmeyecek. Ben emekliyim ve emekli maaşımızı artırdılar. Öbürleri bunu bile yapmayacak'' dedi.

VATANDAŞLARDAN PUTİN YORUMLARI

Mitinge gelmesi için kendisini kimsenin zorlamadığını söyleyen Feodor, ''Önceki mitinge de katıldım. Kendim gönüllü olarak geliyorum. Kimse zorlamıyor'' diye konuştu.

İvan Parhominko adlı Rus vatandaşı da A.A'ya yaptığı açıklamada, Putin'i sevdiklerini ve değer verdiklerini belirterek, ''Kremlin'e yine Putin'in gelmesini istiyoruz ve yeniden başkanımız olsun istiyoruz. Bizim tercihimiz bu yönde ve bundan da gurur duyuyoruz. Buraya kendi isteğimizle geldik ve Putin'i destekliyoruz'' dedi.

PUTİN'İN RAKİPLERİ

Putin 4 Mart'ta yapılacak devlet başkanlığı seçimi sırasında 3. kez devlet başkanlığı için milyarder işadamı Mihail Prohorov, Komünist Parti Başkanı Gennadiy Züganov, Adil Rusya Partisi Başkanı Sergey Mironov ve aşırı milliyetçi Liberal Demokratik Parti Başkanı Vladimir Jirinovski'ye karşı yarışacak.

Liberal Yabloko Partisi Başkanı Grigoriy Yavlinskiy'in adaylığı Merkez Seçim Kurulu tarafından iptal edilmişti. Parlamento dışından adayların adaylık için 2 milyon imza toplaması gerekiyor.

KOMÜNİST PARTİ MİTİNGİ HÜSRAN OLDU

Moskova'da bugün Jirinovskive Komünist Parti'nin düzenlediği mitinge ise sadece bir kaç bin kişi katıldı. Rusya'da muhalefetin 26 Şubat'ta Kremlin'i kuşatma yönündeki eylemiyle ilgili gerekli izin henüz verilmezken, muhalefetin buna karşı nasıl bir adım atacağı merakla bekleniyor.

Daha önce yapılan anketler Putin'in ilk turda seçimi alamayacağını gösterirken son bir hafta içinde yapılan anketler Putin'in vaatleri sayesinde oy oranını yüzde 58 oranına yükselterek seçimi ilk turda kazanacağını gösteriyor.

Analistler, Putin'in seçimde son derece büyük vaatlerde bulunduğunu ve bu vaatlerin yerine getirilmemesi halinde Kremlin'e çıkması durumunda bile eylemlerin devam edebileceğine dikkati çekiyorlar.