Petrol
89.06
0.23%
Euro
18.1863
-0.22%
Dolar
18.5002
-0.27%
Altın
1.011
-0.28%
Borsa
3392
0.00%
Bitcoin
366.811
1.87%
16ºC
İstanbul
Çok bulutlu 16 C

  PYD'nin baskılarına karşı açlık grevindeler

  ENKS üyelerinin, Haseke'nin Kamışlı ilçesinde başlattığı açlık grevi beşinci gününde.
  • AA
  • 17.09.2016 - 03:21
  PYD'nin baskılarına karşı açlık grevindeler

  Suriye Kürt Ulusal Konseyi ENKS'ye bağlı "Doğu Yerel Meclisi" üyesi Mervan Ahmed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kamışlı’da Peşmerge cenazesine katılan 30’un üzerinde ENKS yönetici ve üyesinin alıkonulmasına işaret ederek, PYD'nin baskılarına tepki olarak başlattıkları açlık grevinin beşinci gününe girdiklerini belirtti.

  PYD nin baskılarına karşı açlık grevindeler #1

  ENKS üyesi 22 kişinin, alıkonulanlar salıverilinceye kadar açlık grevini sürdüreceklerini ifade eden Ahmed, uluslararası örgütler ve PYD'ye destek veren ülkelerden, bu örgütle ilişkilerini gözden geçirmelerini istedi.

  Ahmed, hukuksuz ve ahlak dışı uygulamalarına son vermesi ve ENKS üyelerini serbest bırakması için PYD'ye baskı yapılması çağrısında bulundu.

  ENKS Genel Sekreterliği Üyesi Faysal Yusuf da terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin, ENKS ile yaptığı tüm anlaşmaları ihlal ettiğini söyledi.

  Açlık grevini, "fitneyi önlemek için ulusal direniş" olarak nitelendiren Yusuf, "Başkalarına daha iyi bir yaşam sunmak için açlık grevi yaparak kendi hayatlarını ortaya koyuyorlar." dedi.

  PYD nin baskılarına karşı açlık grevindeler #2

  Yusuf, uluslararası güçler ve insan hakları kuruluşlarından, PYD'nin uygulamalarıyla mücadele etmesini ve "siyasi tutukluların" serbest bırakılması için PYD'ye baskı yapmasını istedi.

  PYD, MUHALİFLERİ BASKI ALTINA ALIYOR

  ENKS Kamışlı Teşkilatı tarafından yapılan çağrı ile partililer, 12 Eylül Pazartesi günü PYD'nin baskılarını protesto etmek amacıyla açlık grevi başlatmıştı.

  ENKS çatısı altında yer alan Suriye Kürdistan Demokrat Partisi'nin (SKDP) 5 politbüro üyesi ile 9 parti üyesinin, 15 Ağustos'ta PYD tarafından alıkonulduğu bildirilmişti.

  Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani de PYD'nin Suriye'nin kuzeyindeki baskılarını eleştirerek, "Suriyeli Kürtlerin geleceğinden endişeliyim. PYD, Kürtlerin yaşadığı bölgelerin tamamına el koymuş durumda. PYD, buralarda PKK'nın siyasetini uyguluyor. Türkiye ise PKK ile bir savaş durumunda." açıklamasında bulunmuştu.


  Görüş Bildir