Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
438.644
2.53%
25ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 25 C

  PYD'nin batılı teröristleri

  Terör örgütü PKK'ın Suriye'deki silahlı grubu olan PYD'nin saflarında bin 300 yabancı terörist yer alıyor.
  • Haber Merkezi
  • 31.05.2016 - 05:31
  PYD'nin batılı teröristleri

  PYD

  Kobani olaylarının ardından dünyanın farklı ülkelerinden PKK'nın Suriye uzantısı PYD'ye katılım süreci devam ediyor. Avustralya, Amerika, Fransa, Belçika, Danimarka, Almanya, Rusya, Sırbistan, Ermenistan, İsrail, Japonya ve Kore'den yüzlerce kişi PYD bünyesine katıldı.

  Yeni Şafak'ta yer alan habere göre; PYD'nin Kamışlı ve Kobani kamplarında 1,5 ay eğitim gören yabancılar ardından örgüt militanı olarak PYD için savaşmaya başlıyor. İran ve Irak da örgüte militan sağlayan ülkeler arasında yer alıyor.

  Son 9 ayda 19 yabancı militan PYD saflarında çatışırken öldü. Son olarak Portekizli Mario Nunes, IŞİD tarafından öldürüldü. 25 Mayıs'ta ise Avustralyalı Jamie Bright, Şeddabi'de öldürülmüştü.

  2 BİN TÜRK EĞİTİM GÖRDÜ

  Kobani, Telabyat ve Afrin kamplarında son 1,5 yılda 2 bin Türk vatandaşı terör eğitimi gördü. Türkiye'ye dönenlerin dışında halen 650 militan bölgede faal olarak savaşıyor. Almanya, Fransa başta olmak üzere Belçika, Hollanda, Danimarka, İngiltere gibi Avrupa ülkeleri terör örgütüne militan veren ülkeler arasında yer alıyor. Bugüne kadar PYD'ye katılan ithal terör örgütü mensupları arasında 2 Avustralya vatandaşı ile 2 ABD'li de yer alıyor. Halen savaşan militanlar arasında Kore ve Japonya vatandaşları da bulunuyor.

  ÖRGÜT İÇİNDE EVLENİYORLAR

  PYD'ye artan yabancı ilgisi ile birlikte örgütte 1,5 yılını dolduranlar, birlikte savaştığı kadın militanlarla evleniyor. Örgüt içinde evlenen yabancı militanların sayısı 60'ı geçti. Aynı zamanda silah eğitimi dışında, yabancı militanlara Kürtçe eğitimi de veriliyor.

  Suriye'de PYD terör örgütüne gönüllü katılan yüzlerce yabancı militan dışında, 380 ABD askeri de örgütün destekçileri arasında yer alıyor. Önceleri 60 kişilik hava ve yer koordinasyonunu sağlayan ABD askerlerine son 3 aylık dilimde yenileri eklendi.

  ABD askerleri Kamışlı, Kobani ve Mumbiç bölgesinde konuşlandırıldı. PYD militanlarını Cezire bölgesinde ABD'li subaylar eğitirken, Afrin bölgesinde uzun süre Alman ve İngiliz eğitmenler savaşa hazırladı. Ekim ayı başında Rusya'nın savaşa dahil olmasını takip eden dönemde ise Afrin'de terör eğitmenleri Rus subaylardan oluştu.

  Dernekler getiriyorPKK'nın Avrupa'da faliyet gösteren sosyal görünümlü dernekleri, yabancı militanların Avrupa'dan Suriye'ye gelmesinde aracılık ediyor. Terör örgütü mensupları ile tanışan Avrupalı sempatizanlar daha sonra Beyrut üzerinden Şam'a ve rejim kanalıyla Halep'ten Afrin ve Haseke Kürt bölgelerine ulaşıyor.

  Türkiye sınırından kaçak geçişler ile Irak Yarubiye'den Kamışlı'ya açılan koridor da diğer ulaşım hattı olarak kullanılıyor. Uluslararası yardım kuruluşları üyeliği batıdan PYD bölgelerine geçişin bir diğer aracı olarak kullanılıyor.

  Kilis, Şanlıurfa, Gaziantep ve Hatay illerinde faaliyet gösteren yardım kuruluşlarına üye gözükerek, Suriye'ye yardım gönüllüsü görünümü ile giren onlarca militan örgüte katılarak savaşa dahil oluyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir