Euro
14.43
3.01%
Dolar
12.8069
3.54%
Altın
736.46
3.28%
Borsa
1.809
1.82%
Bitcoin
737.417
4.02%
18ºC
İstanbul
Yağmur 18 C

  Rex Tillerson ve Neçirvan Barzani görüşmesi

  ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, IKBY Başbakanı Barzani'yi telefonla aradı. Barzani Tillerson'a teşekkür edip üçlü ortak mekanizma çerçevesinde çalışılmasını talep etti.
  • AA
  • 16.01.2018 - 16:11
  Rex Tillerson ve Neçirvan Barzani görüşmesi

  ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani'ye "Erbil-Bağdat arasındaki diyalog görüşmelerine destek verdiğini" söyledi.

  ABD: YAPICI GÖRÜŞMELERDEN MEMNUNUZ

  Başbakan Barzani'nin ofisinden yapılan açıklamada, Tillerson'un telefonla aradığı Barzani'ye Erbil ve Bağdat arasındaki sorunların çözümü için taraflar arasındaki yapıcı görüşmelerin başlamasından memnuniyet duyduğunu ilettiği belirtildi.

  ABD Dışişleri Bakanı Tillerson'un taraflar arasındaki diyalog görüşmelerine destek vermeye hazır olduklarını söylediği kaydedildi.

  ÜÇLÜ ORTAK MEKANİZMA TALEBİ

  Açıklamada, IKBY'ye verdiği desteklerden dolayı Tillerson'a teşekkür eden Barzani'nin ise bölgede şiddetin patlak vermesi riskinin olduğunu, bununla mücadele için Erbil-Bağdat-Washington arasında üçlü ortak bir mekanizma çerçevesinde çalışılmasını talep ettiği aktarıldı.

  Barzani'nin ayrıca Bağdat ile sorunların çözülmesi için her zaman diyalog ve görüşmelere hazır olduklarını yinelediği belirtildi.

  Erbil ve Bağdat arasındaki, havalimanları, sınır kapıları, gümrük, güvenlik ve petrol gibi sorunların çözülmesiyle Irak merkezi hükümetine teslimi konusunda önceki hafta ortak bir heyet kurulmuştu.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir