Ricciardone'den ABD'ye: PYD PKK'nın bir parçası
AA

ricciardone

Türk Amerikan Ulusal Liderlik Konferansı'nın 36'ncısı ABD’nin başkenti Washington’da başladı. Konferansın açılış konuşmacılarından Ricciardone, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin her zaman güçlü olduğunu, ilişkilerin geleceğine yönelik karamsarlık duymadığını belirtti. Ricciardone, şunları ifade etti:

“Türkiye ile ABD arasındaki ilişkiye yönelik her zaman iyimser oldum çünkü ulusal, ortak güvenlik, bölge istikrarı, ticaret ve yatırımla ilgili konuların yanında şimdi de iki ülkenin insanları arasındaki iletişime bakıldığında çıkarlarımızın çok güçlü olduğunu görürsünüz. Türk Hava Yollarının her gün ABD’den Türkiye’ye uçması olağanüstü bir şey. Bu ilişki çok etkileyici, yetkililer arasındaki ilişki de çok güçlü. Bazen kışkırtıcı retoriğe rağmen bu ilişkinin geleceğinden endişe duymuyorum.”

ABD’nin terör örgütü DAEŞ’i yok etmek istemesinin sorgulanamayacağını aktaran Ricciardone, Türklerin de bunu kesinlikle istediğinden emin olduğunu dile getirdi.

Ricciardone, DAEŞ’e odaklanmaları halinde diğer konuların da üstesinden gelebileceklerini vurgulayarak, "Anın taktiksel müttefiklerine bakıp ABD’nin bölgedeki çıkarlarını gözden kaçırma yanılgısına düşebiliriz" dedi.

Suriye’deki PYD faaliyetlerine ilişkin de Ricciardone, “PYD’nin en azından PKK’dan farklı olduğunu ifade ettiğini” aktararak, “Ancak bununla kandırılamayız. ABD'nin, PYD’nin PKK’nın bir parçası olduğunu anlaması gerekiyor" sözlerine yer verdi.

PKK’nın NATO müttefiki Türkiye’nin silahlı bir düşmanı olduğunun altını çizen Ricciardone, "PYD’nin ileri sürdürdüklerini gerçeğe dönüştürmesine ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. PYD, Türkiye’nin düşmanı olmadığını kamuoyunda dile getiriyorsa bu yönde eylemlerde bulunmalı" değerlendirmesinde bulundu.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)